Pazartesi , 5 Aralık 2022

Nostaljik Migros Kamyonları


Merhabalar…
Şimdi bu nostaljide nereden çıktı demeyin lütfen. Gerçekten biz yaşlara gelenler, eskiye ve eski zamanlara herhalde çok daha fazla değer veriyor.
Geçenlerde evin ihtiyaçları olan malzemeleri almak için “Migros” a gittim. bahcesehirkonut.com Aaa bir de ne göreyim karşımda, mukavvadan yapılmış 1955-1956 yıllarını yaşatan bir eski “Migros” kamyonunun maketi.
Eeehh şimdi ağlarmısın, gülermisin misali bir duygulandım ve hemencecik bahçeşehir escort o tarihlere ışınlanıverdim.

Nostaljik Migros Kamyonları…Hiç unutamam yaşım 6-7 civarında İSTANBUL-Küçükyalı’da oturuyoruz. Her haftanın Pazartesi,Çarşamba ve Cuma günleri saat :11.00 – 13.00 arası hiç aksamadan o meşhur önü yeşil, arka tarafı frigofrik (Soğutma sistemli) kapalı kasa natürel alümünyum renginde, üzerinde turuncu renkli “Migros TÜRK” yazılı kamyonlar adeta o günlerin seyyar lüks küçük marketleriydi. Aşağı yukarıda gün aşırı İSTANBUL’un her semtinde belirli noktalarda bir ila iki saat panayır gibi satış yapalardı.
O günlerde TÜRKİYE’de şeker, kahve gibi temel mutfak malzemeleri karaborsaydı.Bu tip malzemeler her yerde örneğin mahalle bakkallarının bir çoğunda tezgah altı satılırdı.
Ancak “Migros TÜRK” kamyonlarında ise bu malzemeler bulunur, ancak sıray giren kişilere örneğin (1-Kg) özel ambalanmış toz şeker bir paket verilirdi. Kahve ise sadece ve sadece (50-Gr) yani üç dört kişiye 3-4 pişirimlik gibi bir miktarda özel paketlerde sunulurdu.
Kışın başalangıcında okullar için ADANA’ya döndüğümüzde de bu durumları etrafımızdaki eşe dosta anlatıncada, ADANA’daki kişiler hayretle “Ya yapma yahu” diyerek bunları büyük bir merak ve hayretle dinlerlerdi doğrusu. Çünkü bu “Migros TÜRK” kamyonları TÜRKİYE’de sadece ve yalnız İSTANBUL şehrinde vardı o tarihlerde.
Netice olarak TÜRKİYE’mizde çok şeyler gelişti ve değişti. O dönemlerde yerine göre vatandaşın cebinde para olsa dahi raflarda mal bulamazdınız.


YIL -1955
O YILLARDA BAZI TEMEL GIDA FİYATLARININ LİSTESİ – ( Arşivimden )
* 1-Kg UN = 65-Kuruş
* 1-Kg TOZ ŞEKER = 1,53 TL
* 1-Kg ET = 3,76 TL
* 1-Litre ZEYTİNYAĞI = 3,27 TL
* 1-Litre SÜT = 80-Kuruş
* 1-Kg PEYNİR = 2,84 TL
* 1-Kg ÇAY = 18 TL
* 1-Adet SİMİT = 5-Kuruş
* 1-Adet YUMURTA = 5-Kuruş
* 1-Adet EKMEK = 25-Kuruş

İster istemez insanların bazen kendilerince hayıflanmalarında mutlaka haklılık noktası olduğu gibi, bu dönemlerde artık her şey teknoloji ve maddiyata dayandığı için insanları bir çırpıda harcayabilen bu acımasız insanoğlu felsefesi, inşallah günün birinde bizler göremesek bile, kül gibi sönüp yok olur temennisi ile…

Sevgiler, selamlar ve saygılar…

NECİP KÖNİ – ADANA / TR

* RESİMLER *

Hakkında necipkoni

Burada sizlerle firsat buldukca çesitli belgesel konuları paylaşmak, gerekirse fikir alış verişi yapabilmek şeklinde olacaktır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir