Salı , 7 Şubat 2023

O Paraya Öküz Alırdık

Akşam kanald haber’de dinlediğm bir haber bürokrasinin milli serveti nasıl heba ettiğinin bir göstergesiydi. Malum, Kars’ta bir heykel yapılmış. Bu heykel başbakanın ucube dediği meşhur heykel.  Mahkeme bu heykelle ilglili yıkılacak kararı vermiş ve heykelin yıkılma çalışmaları başlamış. Bu yıkılma çalışmaları devlete tam 272 bin liraya mal olacakmış.  O heykelin yapılması da google’dan öğrendiğim kadarıyla 120 bin liraya mal olmuş Yani bu heykelin Türkiye’ye maliyeti yaklaşık olarak 400 bin lira. Eski parayla 400 milyar lira.

Heykel sanatından pek anlamam. Ancak bu heykeli ilk gördüğümde ben de bir şeye benzetememiştim. Heykel sanatından anlamamak demek insanın gördüğü bir heykel hakkında en azından beğendiğini ya da beğenmediğini söylemesine engel değil.

Bir vatandaş olarak ben bu heykeli beğenmediğimi söyleyebilirim lakin bir başbakan bu şekilde söyleyince sonuçları daha değişik oluyor maalesef.

Heykel düşmanlığı yapacak değilim ama ben bu heykel olayında başka bir boyuta dikkat çekmek istiyorum. Bu heykel mademki yıkılacaktı neden yapıldı? Madem yapıldı neden yıkılma kararı verildi? Neden yıkılıyor?

Yıkılması için mahkeme kararı verilmiş. Peki bu mahkeme kararı heykel yapılmadan önce yapılmaması için verilse olmaz mıydı? Sonuçta heykeli yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy kendi kendine o heykeli yapıp oraya koymuş değil. İlla ki bunun da anlaşmaları, projeleri filan yapılmıştır. Neden bu heykel yapım aşamasında engellenmedi de bu kadar masraf yapıldıktan sonra yıkılma kararı verildi?

Burada bir inatlaşma da var. Eski belediye başkanı bu heykeli oraya yaptırıyor. Yerine gelen belediye başkanı ise o heykelin yerinin sit alanı olduğu v.s. sebeplerle yıkım kararı çıkarttırıyor. Bunu soruyorum işte kardeşim bu kararı aldırtmak heykel yapıldıktan sonra mı aklınıza geldi? Daha önce neredeydiniz?

Sonuç olarak olan halkın parasına oldu resmen.  Devlet için 400 bin lira küçük para olabilir fakat insanlık için bu para gayet büyük bir para. Rahmetli Adile Naşit’in canlandırdığı Kibar Feyzo’nun annesi bu duruma tam da şu şekilde tepki verirdi herhalde; “O paraya kaç tane öküz alırdık kim bilir?”

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir