Perşembe , 8 Aralık 2022

Öğrenci Dünyası İçin Sosyal Medya

Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımına yönelik 2 soruya yanıt aramaya çalıştım. Özellikle öğrenci arkadaşların katkılarıyla çok daha geniş yelpazeden olaya bakabilir, konuyu genişletebiliriz.

Bir üniversite öğrencisi sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Sosyal medyayı kullanarak, geleceğimize tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük yarar sağlayabiliriz. Bu yararı sağlayabilmemiz için ilk olarak interneti kullanış amacımızda biraz değişikliğe ve yeniliğe gitmemiz gerekiyor. Bu değişikliğe sosyal ağları daha bilinçli kullanarak başlayabiliriz.

Kullanıcılar, özellikle de üniversite öğrencileri şu anda 29.4 milyon Türkiyeli kullanıcısı bulunan Facebook’da paylaştığı bir içeriğin/videonun geleceğini tamamen değiştireceğinin farkında değil. Her yerde söylenir, “işe alım sürecinde internet üzerinden adaylar araştırılıyor” diye. Her yer bunu yapmayabilir, her başvuru için de yapmayabilir ama iki kişiden biri seçilecek ise bu araştırmalar kesinlikle yapılıyor ve gerçekten sonucu önemli derecede etkiliyor.

Sosyal medya doğru olarak nasıl kullanılır, nelere dikkat etmek gerek, işin püf noktaları neler?

Sosyal medyayı kullanmaya başlarken ilk olarak ne istediğimize karar vermeliyiz, ne istediğimizi bilmiyorsak sosyal medyada kendimize yarar sağlayamayız, hatta zarar bile görebiliriz. Ne istediğimizi belirledikten sora kişisel markamızı oluşturmaya başlayabiliriz. Bunu yaparken Linkedin, Xing gibi profesyonel iş ağlarında, sektörde yer almak istediğimiz şekilde, profillerimizi oluşturmalıyız, çünkü gelecekte işverenimiz olacak kişi bu ağlardan birinde yer alıyor olabilir.

Önemli olan sosyal ağlarda profil oluşturmak değil bu ağları istikrarlı bir şekilde, aktif olarak kullanabilmek. Profesyonel kimliğimizi oluşturduktan sonra Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda ilgi alanımıza yönelik paylaşımlar yapmak, yine ilgi alanımıza yönelik paylaşım yapan kişileri/grupları/sayfaları takip etmek, fikir alış-verişinde bulunmak kişisel markamızı oluşturmamızda çok büyük yarar sağlayacaktır. Markamızı daha ileri seviyeye götürebilmek için yine ilgili olduğumuz alanda paylaşımlara yer verdiğimiz bir blogumuzun olması çok yararlı olacaktır. Sosyal medyanın temel taşlarını blogların oluşturduğunu kesinlikle unutmamız lazım. Her ne kadar Twitter blog yazma konusunda insanları olumsuz etkilese de blog yazmak kişisel gelişimimize ve ilerleyen süreçte iş yaşantımıza çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bunun yararını blog yazdıkça daha iyi anlıyoruz.

İnsanların %90’ı adını ve soyadını Google’da arar, daha ilginç olanı ise bu insanların %55’i başkalarının adını ve soyadını da Google’da arayarak o kişiler hakkında sonuç almaya çalışır. Bundan yola çıkarak insanların sizi ararken nasıl görmesini istiyorsanız aslında sosyal ağlarda da bu şekilde yer almanız gerekiyor.

İnterneti çok çok aktif kullanmayan bir kişiyi de Google’da aradığınız zaman göreceksiniz ki ilk olarak sosyal ağlarda ki hesapları karşınıza çıkıyor. Blog yazmanın bir güzel yararı da burada ortaya çıkıyor ki bu da blog yazdığınız zaman Google’da sizi arayan kişi ilk olarak blogunuza ulaşır ve blogunuzda da sizin belirlediğiniz şeyler yer almaktadır.

Öğrenim hayatımızda sosyal medyayı aktif kullanarak hayal bile edemeyeceğimiz insanlarla tanışabilir, hayal bile edemeyeceğimiz yerlerde staj imkanları yakalayabilir ve yine hayal bile edemeyeceğimiz yerlerde iş imkanlarına sahip olabiliriz.

Bu nedenle sosyal medyayı aktif kullanmaya hızlıca geçmek gerekiyor. Belki de hayatımızın fırsatı iki profil ötemizde. (:

Burak Budak /comtalks

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir