Pazar , 29 Mayıs 2022

Okyanusta yüzen ilginç ‘sosyal medya’ Hikayesi

Harold Hackett 15 yıldır dünyanın her yerinden kendine arkadaş edindi. Ancak bunu yaparken ne internet, ne de telefon kullandı. Hackett sosyal ağların dünyadaki en eski formunu kullanıyor.

Issız bir adaya düştüğünüzde bir şişenin içne yazdığınız mesajın başka bir karaya vurarak okunması için dua etmemiz gerektiğini filmlerde defalarca gördük. Pek de gerçekçi gelmeyen bu haberleşme yöntemi aslında Harold Hackett tarafından yıllardır ‘sosyal ağ’ olarak kullanılıyor. Hem Hackett kendine binlerce arkadaş edinmiş.

Uzun süredir mektup bile atmadığımızı düşünürsek hala bu yöntemi uygulayan ve başarılı olan birinin olması gerçekten ilginç. Peki, Hackett okyanusa bırakılan şişelerden nasıl kendine bir sosyal ağ kurdu?

Hikayeye göre 59 yaşındaki adam, 1996 yılında Kanada’daki Prince Edward Adası’ndan içinde mesaj bulunan şişelerini Atlantik Okyanusu’na bırakmaya başladı. Bugüne kadar içinde mesajlar bulunan 4 bin 800 şişeyi okyanusa bırakan Hackett, 3 binin üzerinde geri dönüş aldı. Böylece, yüzde 60′ın üzerinde bir geri dönüş oranı yakalandı.

DÖRT BİR YANDAN CEVAP
Hackett’a cevap verenler genelde ABD’nin doğu kıyıları, İzlanda ve İrlanda’dan olurken, Güney Amerika, Rusya ve Afrika’dan da cevaplar ulaşıyor. Hackett’ın verdiği bilgilere göre okyanusa bıraktığı şişelerden cevap gelmesi bazen on yılı buluyor.Bu şekilde haberleşmeyi kesmeyeceğini ifade eden Hackett özellikle telefonunu vermediğini, cevapları mektup olarak almak istediğini aktarıyor. Hackett’ın şişelerine gelen cevaplar arasında birçok mektup, hediye ve posta kartı bulunuyor.

Kendi ifadesine göre, bir keresinde Hackett’ın tek mesajı beş kişi tarafından cevaplanmış. Önce Cape Breton’da bulunan şişe daha sonra suya bırıkılıyor ve Nova Scotia’ya kadar gidiyor, ardından Newfoundland ile St. Pierre-Miquelon ve Florida’ya ulaşıyor. Böylece Hackett’ın eline tam 5 mektup geçiyor.

İlham verici bu hikayeyi sahibinden dinlemek için http://www.bbc.co.uk/news/magazine-14859116 adresini kullanabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir