Salı , 7 Şubat 2023

Online alışverişleriniz için bilmeniz gereken 6 güvenlik ipuçu

İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle birlikte birçok şey değişti. Bu değişimler içerisinden en önemlilerinden biri alışveriş alışkanlığımızın neredeyse tamamen değişmiş olmasıdır. Günümüzde artık insanlar ne satın alacak olurlarsa olsun mutlaka araştırmak veya ürünü satın almak için ilk göz attığı yerlerin başında internet yer alıyor.

Bu kadar büyük bir kitlenin interneti kullanarak alışveriş yapması da haliyle siber suçluların fazlasıyla bu ortam üzerinde barınmasına neden oluyor. Peki, siber suçlulardan kendinizi uzak tutmanız için bilmeniz gereken en önemli ipuçlarından haberdar mısınız? Eğer değilseniz işte sizi online alışverişlerinizde çok daha güvende hisettirecek altın noktalar.

1-Sanal kart kullanma alışkanlığını edinerek işe başlayın. Artık günümüzde ülkemizdeki bankaların büyük bir kısmı kullanıcılarına ücretsiz olarak ön ödemeli kart yani sanal kart sunuyor. Bu kartlar sayesinde çok daha güvenli bir şekilde alışveirş yapabilmeniz mümkün oluyor. Kartınız dolandırıcıların eline geçse bile bu kart ile hiçbir şey yapamıyorlar.

2-Daima bir aracı sistem kullanmaya çalışın. Direkt kredi kartı bilgileriniz ile sadece çok güvenilir yerlerden alışveriş yapmaya çalışın Örneğin App Store veya Google Play gibi… Eğer bu kadar büyük ve güvenilir yerlerden alışveriş yapmıyorsanız PayPal veya benzeri bir sistemi kullanmak sizi alışveirşlerinizde çok daha fazla güvende tutacaktır.

3-Kredi kartınızın güvenlik ayarlarını hiçbir zaman için aldığınız gibi bırakmayın. Online bankacılık sistemi aracılığı ile bankanızın size ne gibi güvenlik sistemleri sunduğunu öğrenin ve bunları nasıl daha etkili kullanabileceğinize dair örnekleri inceleyin.

4-3D koruma sistemi kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirmeye çalışın. Böylece çok daha güvenli bibr şekilde kredi kartınız ve alıcı arasında bir bağ kurulmuş olacak verilerinizin başkalarının eline geçme ihtimali düşecektir.

5- Daima alışveriş yapacağınız sayfaların SSL sertifikasına sahip olması gerektiğini unutmayın. Eğer direkt http uzantısı ile başlıyorsa o sayfalardan alışveriş yapmayı tercih etmeyin. Özellikle de direkt kredi kartınız ile!

6-Daima elinizden geldiğince kendi cihazlarınızı veya bilgisayarlarınızı kullanarak ödeme ve alışveirş işlemlerinizi yapmaya çalışın. Bilgisayarınızda ise mutlaka bir tane aktif web koruma kalkanı bulundurmayı unutmayın.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Bankalar da e ticaretin yayginlasmasindan sanal kart a yogunluk vermeye basladilar hatta sadece internet alisverislerinde gecerli kredi kartlari bile yayginlasmaya basladi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir