Cuma , 2 Haziran 2023

Online Ego!

Ego insanlığın en büyük zaafıdır. Öyle bir zaaf ki, bütün katliamlar, bütün cinayetler bir çok suç bu dürtümüzden dolayı işlenir. Kendinizi alamaz,  egonuza yenik düşer ve hayata karşıda yenik düşersiniz.

Zamanımızın en büyük sorunu da aynı şekilde egodur. İnsan oldukça egoda var olacaktır.

Peki bir insanın egosunun yüksek olup olmadığını nereden anlarız? Öncelikle konuşmalarından anlayabiliriz: Örneğin eğer bir kimse bir konuyu anlatırken sık sık kendisinden örnek veriyorsa  bu kişini ego oranı yüksektir diyebiliriz.

Ben bir dini sohbete katılmıştım. Sohbeti gerçekleştiren şahıs, tam 1 saat kendisinden ve yaptığı çalışmalardan bahsetti. Acaba bu yaptığı iyilikleri Allah’ın lütfuna bağlayacak mı diye düşündüm? Ağzından öyle bir cümlede çıkmadı. Öyle ki, bütün insanların kendisini nasıl övdüğünü anlatıyordu. Adeta ego orgazmı geçiriyordu sohbeti anlatan kişi. Ben dayanamadım ve çıktım sohbetten.

Egonun insanı küçülten tarafını o zaman anlamıştım. Tevazunun ve alçak gönüllüğün ne denli harika bir meziyet olduğunu o gün öğrenmiştim.  Kendime söz verdim bir daha konuşmalarımda kendimi öven şeyleri konuşmayacağım diye.

Belki bu satırları okurken kendi hayatınızdaki ego örnekleri de zihninize gelmiş olabilir.

Aynı şekilde giyiniş, jest ve mimikler, çeşitli tavır ve davranışlarda kişinin egosunu ortaya çıkarabilir.

Günümüzün ego tatminliği sağlayan yaygın mecrası ise sosyal medyadır. Yaptığınız paylaşıma aldığınız beğeni ve yorumlar ne güzel egonuzu okşuyor değil mi?

Tam bir ben nesli oluşuyor günümüzde. Her geçen gün insanlar kendisini kıbleleştirerek kendisine tapar hale gelebiliyor. Bir yarım ilah oluveriyor. Sosyal medya insanı dönüştürüyor. Benim paylaşımım benim fotoğrafım, benim beğenilerim, benim, benim, benim…..

Eğer bir paylaşım yapıyor ve kimse beğenmiyor yada herhangi bir etkileşim alamıyorsanız buna da üzülüyorsanız işte egonuzda çok ciddi bir hastalık başlamış demektir.

Yeryüzünün en harika ve süper kişisi siz değilsiniz, siz olmasanız da bu dünya var olmaya devam edecek. Sosyal medya da yaptığım tespitler siz olmasanız da başkaları tarafından yapılacak.

Ölecek ve toprağa karışacaksınız, bir hiçbir şeye dönüşeceksiniz. Övündüğünüz özelliklerinizde toprak olacak. Yeryüzü sizin gibi süper birini!! artık üzerinde barındırmayacak. Böceklerin bir yemi olacak ve dirildiğinizde milyarlarca insandan bir farkınızın olmadığı, siyahıyla beyazıyla herkesin aynı ve eşit olduğunu anlayacaksınız.

Sosyal medya canavarının elinde egonuzu kontrol etmenize yarayacak birkaç ipucu vermek istiyorum:

  • Birine ait bir sözü sakın kendinize ait bir sözmüş gibi paylaşmayın.
  • Kendi fotoğrafınızı paylaşmayın.
  • Sorulan sorulara cevap verin.
  • Sizi takip edeni takip edin : )
  • Gerektiğinde paylaşım yapın.

Ego ve kibir gibi duygular iyi beslenirse kişiyi uçuruma sürükleyebilir. Unutmayalım ki, evrendeki yerimiz bir toz kadar bile değil. Küçük dağları da biz yaratmadık. Sudan yaratılan ölümlü varlıklarız.

AMAN DİKKAT!

Hakkında Sedat Coşkun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir