Cumartesi , 30 Eylül 2023

Online Oyunda Bir Devrim : M.A.R.S

Geçenlerde bir tavsiye üzerine göz attığım bir oyundu M.A.R.S.  Çoğu online oyunun aksine mantıyla değil, görselliğiyle öne çıkmaya çabalayan bir açık betaydı. Oyunu biraz inceledim ve gözlemlerimide sizlerle paylaşmak istedim.

Çoğu online oyunun aksine VIP karakterler oyun içerisinde fazla avantajlı değil. Hele ki Türkiye’de en popüler online oyun olan Wolf Team’in aksine nakit kullanarak karakterinizi (neredeyse) ölümsüz kılmak gibi bir durum yok. Bu  da online oyunları bedava oynayanları sevindirecek bir  haber.

Oyunun iki modu var. Bunlar PVE ve PVP modları. Bu modlarda isterseniz takımınızla beraber zombilere karşı, istersenizde diğer oyunculara karşı savaşabiliyorsunuz. Fakat oyunun en iyi yönü gerçek hayata uyarlanış şekli. Cover olarak adlandırılan çoğu hareketi bu oyunda rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Bunlar arasında herhangi bir duvarın arkasına saklanarak ileriyi görmek, hızlı koşu sırasında cepheye atlamak gibi özel hareketler mevcut.

Ayrıca karakterinize yeni kıyafetler alarak dayanıklılığınıda artırabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra silahlara yapılan modifiyeler yaptığınız atışları güçlendirebiliyor, daha rahat nişan alabiliyorsunuz. Benim size tavsiyem  m4 ya da bulabiliyorsanız p90 iyi bir seçim olabilir.

Fakat oyunun eksikleride yok değil. El bombasının fazla zarar vermemesi, at-4 roketinin aşırı ölümcül olması gibi sebepler sizi oyundan soğutabiliyor. Özellikle keskin nişancı silahlarında uzmanlaşmanız çok vaktinizi alabilir. Çünkü 2 zoom özelliği sizin düşmanı gördüğünüzde sağ tık-mouse 3 tuşu- Mouse 1 tuşu kombinasyonunu yapmanızı gerektiyor. Bunları 1 saniye içerisinde yaparsanız (tabi ki iyi nişan aldıysanız) düşmanınızı öldürebiliyorsunuz. Fakat bunu da sadece belirli keskin nişancı silahları ile yapabiliyorsunuz. Barrett bu atışları çok rahat yapabilirken awp veya dragunov silahları ile adam öldürebilmek uzmanlık istiyor.

Son olarak vurulduğunuzda birkaç saniyede olsa sürünmeniz ve yardım istemeniz oyunun hoş bir detayı olmuş. Eğer bir arkadaşınız (teammate) siz yerde sürünürken gelip yardım ederse tekrar diriliyorsunuz ve savaşa kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Grafiksel olarak güzel, mantıksal olarak idare eder seviyede bir oyun M.A.R.S.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Hem online oyunda devrim diye bir başlık var hem de yazının sonunda “idare eder” :) diye bir not. Nasıl devrim bu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir