Cuma , 12 Ağustos 2022

online oyunlarda ping sorunları ve çözümleri

online oyunlarda oyuncuların en büyük sorunlarından birisidir ping sorunu. ana sunucuyla sizin bilgisayarınız arasındaki veri trafiği yavaşsa oyunda donmalar ve kasmalar meydana gelecektir. bu bölümde size bazı alternatif yöntemler sunacağız.

 

oyununuzun grafik ayarlarını mümkün olduğu kadar düşürün.
oyununuzun grafik ayarlarını düşürmek bilgisayarınızı hızlandıracağı gibi kasmaları yokedecektir. gereksiz ayrıntıları ortadan kaldırmak bilgisayarınızı rahatlatacaktır. şarjörden fırlayan boş kovanlar, kendinize güç kalkanları bastığınızda ortaya çıkan kutup ışığı tarzı görseller gereksiz olmaktan başka bir işe yaramazlar.

 

config ayarlarınızı düzenleyin.

 

modeminizin hızına en uygun config ayarlarını seçmeye özen gösterin. örneğin counter strike oyuncuları için 256 k bağlantı örneği şu şekildedir.

cl_cmdrate 1
rate 2500
cl_updaterate 15
cl_resend 3
cl_cmdbackup 1

 

ekran yenileme sıklığınızı sabitleyin.

 

60 hz genellikle kullanılan standart ekran yenileme sıklığıdır. bunu arttırmayın ve ya azaltmayın.

 

pluginleri kapatın.

 

oyun oynadığınız serverın rengarenk pluginleri bazen canınızı sıkabilir. çünkü ekranda aynı anda 120 tane rengarenk yazı görmek saçmalıktan başka birşey değildir.

 

refreshlock kullanın!

 

refreshlock programı sizin yerinize ekran fps’nizi düzenleyen programdır. bu program vasıtasıyla internet bağlantınız az da olsa hızlanabilir ama aşırı kaliteli bir etki yaratmaz.

 

game booster kullanın!

 

bir diğer hızlandırma programımız ise game booster’dır. windows’un kullandığı gereksiz görselleri kapatarak bilgisayarınızı hızlandırır. siz de oyunun efektlerini kapatarak daha hızlı bir fps (frame per second) elde edersiniz.

 

iyi oyunlar…

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. Osman İyigün

    selçuk bey,

    belirli oyunların serverları farklı ülkelerde bulunuyor. örneğin battlefield 2 oyununun serverları genelde brezilya’da…türkiye’den bu serverlara bağlanan oyuncular 8 mb’lik bir hızla bağlanıyorlar. oysaki o ülkelerdeki oyuncular bu server’a daha hızlı bir internet bağlantısıyla giriyorlar. bu da otomatik olarak bizim oyuncularımızı lagger olarak gösteriyor. ama genel olarak oyunlarda game booster kullanılır veya internet bağlantısını kablolu olarak kullanır veya oyunun görüntü özelliklerini düşürürseniz daha hızlı bir bağlantı elde edebilirsiniz. bahsettiğiniz oyunlar aşırı derecede ram kaynaklarını kullanan ve çoğu ekran kartını zorlayan oyunlar. bu sebeple görüntü özellikleri ve kablolu bir bağlantı önceliğiniz olmalı. yorumunuz için teşekkür ederim….

  2. osman bey ;

    ltf eleştiriyi yapıcı olarak algılayın ancak bence bu ayarları oyun oyun olarak vermeniz daha yararlı oalcaktır .

    örneğin türkiyede bir black ops serveri olmadığından bu oyuncular ciddi sıkıntı yaşıyor. ayrıca şu an en çok oynanan mw2 ise durum aynı bunlara göre bir çözüm yazabilriseniz daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir