Pazar , 3 Temmuz 2022

Onurumuzu Savunuyoruz

Henüz dün gördüm bu sloganı bir sözlükte. Bir bilim adamının gereksiz yere hapis istemiyle yargılandığından bahsediliyordu. Araştırdım, inceledim. Hatta bu konuya duyarlılıkla eğilen bir internet sitesinde bu bilim adamına destek amacıyla sanal imzaların toplandığını da gördüm. peki kim bu bilim adamı ve neden hapis istemiyle yargılanıyor?

 

Bu kişi Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur HAMZAOĞLU. 2005 yılında “Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği” isimli çalışmasını yayınlamış. Hatta boş durmamış, 2006’da da çözüm önerilerini TBMM’ne sunmuş.

 

Geçenlerde de son araştırmasının sonuçlarını açıklamış. Zaten olay da burada kopuyor. Annelerin sütlerinde ve bebeklerin dışkılarında ağır metaller olduğunu, bu insanların endüstriyel faaliyetler sebebiyle gün be gün zehirlendiğini anlatmış. Fakat açıklamasından kısa bir süre sonra Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi vermiş. Sebep ise şu :  haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağlamak,  araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullanmak. Yani adam diyor ki zehir bulsan da açıklamayacaksın. Sır gibi tutacaksın ki insanlar sorgulamasın ne yiyip ne içtiklerini, nasıl zehirlendiklerini… Savcılık da dosyayı üniversiteye yönlendiriyor araştırılması amacıyla… Eğer üniversite izin verirse bir bilim adamımız araştırma yaptığı ve bu araştırmanın sonucunu açıkladığı için hapis cezası alacak…

 

Son olarak da yargılanacağı maddeye göz atalım.

 

 

TÜRK CEZA KANUNU…

Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit

Madde 213 – (1) Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İsteyenler bu değerli bilim adamının çalışmalarına http://tip.kocaeli.edu.tr/index.php?kind=page&keyword=onur_hamzaoglu adresinden göz atabilirler.

kaynak : http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir