Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Örnek Sosyal Medya Kriz Vakası: Onur Air Olayı

Bugün ileride sosyal medya konferanslarında ders olarak okutulacak bir sosyal medya vakası yaşandı.

facebook’un sayfa sayısı olarak belirli büyüklerinden biri olan 220.000 takipçili onu air bugün tüm sosyal medya itibarını sıfıra indirecek bir krize imza attı.

online itibar yönetiminin önemi açısında ders niteliği taşıyan bu olayla sosyal medya uzmanlığını sadece takipçi sayısı arttırmak sananlar bir kez daha yanılmış oldular.

Neler yaşandığına bakalım;

önce Pazar günü, depremden dolayı üzüntü bildiren bir yorum yazılıyor; yüzlerce beğen ve yorum alıyor.

Bugün aşağıdaki açıklama yapılıyor;

 

Twitter ve ekşi sözlük’te trend topic oluyor, tepkiler çığ gibi büyüyor; olumsuz yorumların önünü kesemeyeceğini anlayan marka çareyi duyuruyu sayfadan kaldırmakta ve kampanyayı durdurduğuna yönelik bir açıklama yapmakta buluyor. Fakat açıklama bir özürden çok bir suçlama içeriyor zira Onur Air açıklamasında özetle “kampanyayı anlayamayan takipçiler yüzünden” kampanyayı sonlandırdık diyor. Eleştirenleri eleştiren bu uslup  Onur Air’e yönelik daha kuvvetli bir sosyal medya tepkisi doğuruyor.

ve 3. kez aşağıdaki açıklama geliyor;

fakat artık ok yaydan çıkmış oluyor, 5 saatte kendi sayfasında 300 küsür olumsuz yorum twitter’da binlerce olumsuz tweet. Onur air’in marka değerini ve sosyal medya itibarını yitirmesine neden oluyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir