Perşembe , 7 Temmuz 2022

Osman Baydemir, Sosyal Medyada Tanıştığı Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Baydemir, Sosyal Medyada Tanıştığı Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Twitter üzerinden haberleştiği Diyarbakırlılarla bir araya geldi. Konuklarıyla sosyal medya üzerine sohbet eden Baydemir, konuklarına Diyarbakır’ın meşhur ciğer kebabından ısmarladı.

Diyarbakır’daki Twitter kullanıcıların buluşma sohbetine katılan Baydemir, “Nerede toplanıyorsunuz? Belediyeden izin aldınız mı? Ben davetli miyim?” şeklinde attığı tweetle gruba katıldı. Baydemir, sohbet sırasında Diyarbakır’daki genç kullanıcıları Büyükşehir Belediyesi’ne davet etti. 21 Nisan Cumartesi günü saat 13.30’da Büyükşehir önünde buluşan 15 kadar Twitter kullanıcısı, Başkan Baydemir’i ziyaret etti. Konuklarını karanfille karşılayan Baydemir, sosyal medya üzerine sohbet etti. Baydemir, ana akım

medyanın çoğunluğun sesi olmaktan uzak olduğunu, buna karşın sosyal medyanın vicdanı harekete geçirdiğini söyledi. Çoğunluğun sesi duyulmazsa bunun bir süre sonra öfkeye dönüştüğünü, bunun için mazlumların sesinin duyulmasının önemine dikkat çeken Baydemir, “Mazlumun sesi duyulursa vicdanlar harekete geçer. Vicdanlar harekete geçerse toplum olup bitenleri sorgular. Bu da adaletin sağlanmasına yardımcı olur” dedi.

Sosyal medyanın barış çabası gütmesi ve ortak vicdanı harekete geçirmesi gibi bir işlevi olması gerektiğini belirten Baydemir, “Yanlış ve önyargılı algıyı ortadan kaldırma yükü maalesef bize düşüyor” diye konuştu.

Sosyal medya dilinin barış dili olması gerektiğini belirten Baydemir, hakaret içerikli sözcüklere karşı ya görmemezlikten gelinmesini ya da demoralize olmadan doğru bildiklerini paylaşmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Sosyal medya kullanıcıları ise, Türkiye’nin batı yakasındaki kullanıcıların Diyarbakır ve bölgeye karşı çok önyargılı olduğunu anlattılar. Bir katılımcı, ilk defa Diyarbakır’a gelen bir arkadaşının “A Diyarbakır’da binalar da varmış” sözlerini aktardı. Bir katılımcı da Twitter için “3-5 milyonluk metropol kent” benzetmesi yaparak, bu alanın çok kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Baydemir, sosyal medya kullanıcılarına Diyarbakır’ı tanıtan rehber ve CD bulunan bir çanta armağan etti. Baydemir, daha sonra konuklarını Umut Ciğercisi’ne götürdü. Twitter kullanıcıları burada fotoğraflar çekerek, Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarla Baydemir’le birlikte olduklarını paylaştılar. Baydemir, daha sonra konuklarıyla Rıza Dayının Yeri Çay Evi’nde çay içti.

 

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir