https://juragankomik.com
Salı , 16 Nisan 2024

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden Ekşi Sözlük’e

Günden güne karmaşıklaşan dünyada önümüze çıkan binlerce yoldan sadece birkaçını deneyimleme şansı buluruz. Diğer yollarda ne olduğu merakı ise başkalarının anılarında gizlidir. ‘’ Nerede değilsem orada iyi olacakmışım gibi gelir’’ diyen Baudelaire  gibi yolda olmayı hepimiz severiz. Yolda olma hissiyatı güzeldir, ve genelde A dan B ye gitmeye çalışılan yolda bazen B olmayadabilir. Yürümek düşünmektir, yol ise bambaşka düşüncelere gebedir. Sana ait, senin yaratımın bir sürü salt düşünce, diğer düşüncelere karışsa da her daim ayrıcalıklı ve tekil. Yol felsefesinin güzel örneklerinden biri de kült haline gelmiş ‘’Otostopçunun Galaksi Rehberi’’ kitabıdır. Galaksiler arası yolculukların olduğu bu kitapta başkarakterimiz gördüğü ilginç şeyleri öğrenmek için kitaba adını veren rehberi kullanır. Rehber ona her konuda bilgi verir, üstelik mizahi yönü de oldukça gelişmiştir.  Sedat Kapanoğlu Ekşi Sözlük kurulumunda bu kitabı esin kaynağı olarak göstermiştir. İşte Ekşi Sözlüğün hikayesi de yoldan gelir. Çılgın olan yolun ta kendisidir ve çoğu kez süreç sonuçtan önce gelir. Süreçte öyle düşünceler çıkar ki karşımıza, yeni düşüncelerimizi diriltir. Ekşi Sözlükte binlerce fikri, binlerce kişiyi buluşturur. Aynı kitaptaki karakter gibi bizde her başımız sıkıştığında sözlüğe başvururuz. Her şeyi yaşamamış, her şeyi düşünememiş bizler için bir dayanak, binlerce düşünce içinde kaybolmanın en güzel halidir Ekşi Sözlük.

Bazen kafa dağıtmak, bazen danışmak, bazen de umarsızca saatler geçirmek için kullandığım bu sözlük bazen de sonuca varmayan yolun en saf  halidir. Bazen bir kitap, bir hikaye hatta tek bir cümle bize bambaşka bir kapının hayalini gösterir. En sevdiğim kitaplar arasında olan bu kitap Sedat Kapanoğluna esin kaynağı olarak bize de kendimizi rahatça ifade ettiğimiz bir platformun kapısını aralamıştır.

Bu modern zamanlarda değerlerimizi o kadar hızlı kaybetmekteyiz ki, dönüp geriye bakmak, olanların kaydını tutmak içinde Ekşi Sözlük oldukça iyi düşünülmüş bir kayıt defteridir, seneler içindeki değişimleri rahatça gözlemleyebildiğimiz bir ekran aynı zamanda.

Ekşi Sözlük bilginin insanca filtrelenerek diğer insanla etkileşmesi özlemini yaratır, ve sanal dünyaya bir gerçeklik, bir insan eli dokunuşu bahşetmiştir.

Hakkında Ceyda İncegül

Gözüme güneş girer geceleri ve ben yazmaya koyulurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir