Cumartesi , 3 Aralık 2022

Pakistan’da Cep Telefon Mesajlarına Filtre Geliyor!

Pakistan'da cep mesajlarına küfür filtresi!

Pakistan yeni nesli küfürlü kelimelerden korumak için radikal bir adım atarak cepten atılan mesajlarda geçen “kaba” tabirleri yasaklama kararı aldı. PTA’nın belirlediği yasak listesinde 1000’dan fazla kelime ve tamlama bulunuyor.

Uzun süren müzakereler sonrası Pakistan telekomünikasyon kurumu PTA, içinde “f.ck” geçen 50, “k.ç” içeren 51 ifadeyi yasak listesine ekledi. Listede sadece küfürlü kelimeler yok. Cinsel bir manaya çekilme ihtimali bulunan tüm ifadeler de (sanırım ne olur ne olmaz denmiş) listede yer alıyor. “Okşamak” (fondle), Tükürmek (Spit) gibi, ya da “quickie” gibi argo anlamı bulunan neredeyse tüm sözcükler ve deyimler de listede.

Cep operatörleri bu hafta için söz konusu mesajları engelleme emri aldı ancak yapılan testler bloklama teknolojisinin henüz kusursuz çalışmadığını gösteriyor.

Listede 1109 İngilizce, 586 da Urduca kelime ve tamlama yer alıyor. Gelişmekte olan bir ülke olmasına karşın Pakistan’da cep telefonu kullanımı en fakir bölgelerde bile oldukça yoğun.

Öte yandan PTA listenin henüz tamamlanmadığını söyleyerek yeni kelimelerle daha da zenginleşeceğinin müjdesini veriyor. PTA’nın filtreden sızan küfürler için cep operatörlerini cezalandırması bekleniyor. Bu yüzden sürekli yasaklı kelimeleri tercih eden kullanıcıların bağlantısının tamamen kesilmesini de bekleyebiliriz. 

Küfür filtresi, internet sektöründe çalışmış olanlara çok yabancı bir kavram değil. Bazı internet siteleri sayfalarında hakaretlerin yayınlanmaması için yorum alanlarında benzer yöntemleri kullanıyor. Ve bu tecrübelerden biliyoruz ki, küfür etmeyi kafasına koymuş bir insanı hiçbir filtre durduramaz. 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir