Çarşamba , 27 Eylül 2023

Partilerin Sandık Yarışı Sosyal Medyada Başladı

Yerel seçimlere kısa bir süre kalırken, internet üzerinden seçmenlere ulaşmaya çalışan siyasi partilerin rekabeti de arttı-AK Parti Türkiye genelinde ve bütün iller özelinde yaptığı yatırımları anlatmaya yönelik özel bir internet alt yapısı oluştururken, CHP ise Twitter mesajlarının daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için “Sosyal Paylaşım Uygulaması” başlattı-Her belediye başkan adayının bir sosyal medya uzmanı ile çalıştığı MHP’de ise uzmanlara sosyal medya  eğitimi verildi

Yerel seçimlere kısa bir süre kalırken, internet üzerinden seçmenlere ulaşmaya çalışan siyasi partilerin “sanal alemdeki” rekabeti de arttı.

Seçimlerde interneti etkin bir şekilde kullanmak isteyen AK Parti, “Bilişim Sistemi”ne yönelik yeni bir anlayışla modern değişiklikler yaptı.

Parti, 81 ilin internet sitesini aynı konseptte birleştirerek, “akpartiankara.org.tr” gibi aynı domain adresinde buluşturdu. Yeni ara yüzlerle oluşturulan 81 ile özel bu siteler, tüm mobil cihazlarla da uyumlu hale getirildi. Bu sitelerde AK Parti’nin katıldığı tüm seçimlerin sonuçları, genelde ve yerelde yaptığı tüm çalışmaları ve aynı şekilde yapılan bütün icraatları bulmak mümkün olacak.

AK Parti ayrıca merkez sitesi olan “akparti.org.tr”yi 81 il ile kadın ve gençlik kollarının siteleriyle entegre hale getirdi. 81 İlin internet siteleri için ayrı ayrı yöneticiler görevlendiren AK Parti bu yöneticileri il sosyal medya sorumlularıyla profesyonel bir  eğitime tabii tuttu. Bu site yöneticisi ve sosyal medya sorumlularının dahil olduğu ortak bir elektronik posta hesabı oluşturularak sürekli irtibat halinde kalınması sağlandı.

İcraatlara ulaşılması kolaylaştırıldı

AK Parti yerel seçimler öncesi, Türkiye genelinde ve bütün iller özelinde yaptığı yatırımları anlatmaya yönelik özel bir alt yapı da kurdu. Bütün yatırımlar “akparti.org.tr” adresinin yanı sıra 81 ilin kendi sitelerinden de ulaşılabilir hale getirildi. Ayrıca, tüm bu siteler de birbiriyle entegre hale getirilerek icraat bilgilerine ulaşılması  kolaylaştırıldı.

Parti tüm bunları yaparken, merkez sitesi için özel bir çalışma yapmayı da unutmadı. Tüm il ve resmi internet siteleriyle entegre olan “akparti.org.tr” adresi modern alt yapı ve yepyeni bir ara yüz ile son derece işlevsel hale getirilerek kullanıcıların hizmetine sunuldu. Bu paralelde; “icraatler” butonundan icraatlere, “iller” butonundan da tüm il internet sitelerine ulaşılabiliyor.

Bunun yanı sıra diğer tüm resmi internet sitelerine de yine aynı bölümde yer alacak olan “Aksiteler” butonundan ulaşmak mümkün olacak. Parti, merkez sitesini yeni bilişim sistemi anlayışına paralel olarak modern,  güvenlikli ve dünyanın her yerinden ulaşılabilir bir site haline getirdi.

AK Parti, hazırlanan sitelerle ilgili il teşkilatlarının sosyal medya sorumlularını Ankara’ya çağırarak, titiz bir eğitimden de geçirdi.

CHP’de her örgüte “bilişim sorumlusu”

CHP’de sosyal medyayı etkin kullanan partiler arasında. Parti tüzüğünde yapılan değişiklikle her il ve ilçe örgütünde “bilişim sorumlusu” ataması yapan parti, “chp.org.tr” adresini de yeniledi. Yenilenen siteden, partinin seçimlere yönelik hazırladığı tüm broşür, rapor ve çalışmalarına ulaşılabiliyor. Adaylar, seçim şarkıları, görsel metaryaller, seçim taahhütleri ve seçim filmleri de siteye eklendi.

CHP’de, Bilgi ve  İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı tarafından, yaklaşan yerel seçimler öncesi ülke genelinde görev yapan bine yakın “CHP Bilişim Sorumlusu”na da Aralık ayında  düzenlenenprogramla, partinin omurgası olarak nitelendirilen “CHP intraneti” ve seçime yönelik çalışmalar hakkında eğitim verildi.

Parti, geçtiğimiz aylarda tüm haber ve yöneticilere  kolay ulaşımı sağlamak amacıyla akıllı telefonlara yönelik, “CHP Mobil” uygulamasını da hayata geçirdi.

Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama ile Genel Başkanın faaliyetlerinin yanı sıra Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanlarına  kolayca ulaşılabiliyor.

Parti, resmi sitelerinden ve hesaplarından yapılan haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak ve parti aleyhine çıkan haberlere daha  hızlı tepkiler verebilmek amacıyla “Bilişim Gönüllüleri” uygulamasını da başlattı.

Uygulama ile gönüllü olan kişiler, partinin duyurularını ve haberlerini paylaşarak, ulaşılabilirliğini artırıyor.

Bilgi ve  İletişim Teknolojileri Merkezi, CHP’nin Twitter mesajlarının daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak için “Sosyal Paylaşım Uygulaması”nı da hayata geçirdi. Twitter hesabı ile bağlanarak uygulamaya dahil olunduğu taktirde, “CHP Sosyal Paylaşım Twitter” hesabından gönderilen mesajlar kullanıcı adına “RT” yapılıyor.

MHP’li adaylar “Sosyal medya uzmanı” ile çalışıyor

MHP’nin bütün belediye başkan adayları, yerel seçimlere sosyal medya uzmanları ile hazırlanıyor.

Bu kapsamda MHP’li belediye başkan adaylarının tüm çalışmaları, toplantıları ve seçim çalışmaları, Twitter,  Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ile seçmenlere ulaştırılıyor.

Belediye başkan adaylarını belirleyen MHP, il teşkilatlarında görev yapan sosyal medyadan sorumlu bilgi iletişim teknolojileri sorumluları ile adaylarla çalışacak sosyal medya uzmanlarını, MHP Genel Merkezine çağırdı.  Düzenlenen  eğitim programında, adayların sosyal medya uzmanlarına, partinin seçim kampanyasına ve seçim stratejilerine ilişkin bilgi verildi, sosyal medyayı nasıl aktif bir şekilde kullanacakları aktarıldı, seçim kampanyası sürecinde sosyal medyada kullanılacak ortak lisan anlatıldı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir