Salı , 30 Mayıs 2023

Passbook nedir ve nasıl çalışır?

Passbook bir nevi sanal cüzdan niteliğindedir. Sinema biletleri, maç biletleri, mağaza indirim kartları, otobüs kartlarını bir yere toplayıp kullanmaya olanak sağlar. Ayrıca bir Passbook hesabı ile açıldığı takdirde uçak biletleri buradan alınıp online check-in yapılabilir ve yaklaşan biletler ekranda uyarı şeklinde gözükür. Örneğin THY’nin de bu platformu beslemesiyle artık biletlerimizi cep telefonlarımızda görebiliyoruz.  Hava alanına geldiğiniz anda, biletiniz otomatik olarak ekrana çıkıyor. Gösterilen örnekte, uçuşunuza ait kapı değişiklikleri de anında cihazınıza geliyor. Dolayısıyla yaşayan, dinamik bir biletiniz olmuş oluyor. Mağazalar, ön ödemeli kartlarını da akıllı telefonlarına girebiliyor. Barkod okuması sayesinde, telefonunuzu kullanarak aslında kartınızdan harcayabiliyorsunuz.

 

 

Passbook ne yapıyor?

Passbook, Apple markasının iOS6 sürümünün bir uygulamasıdır. Cüzdanımızda taşımakta olduğumuz kartları, artık Passbook’a yükleyip oradan kullanabileceğiz. Passbook, uygulama sahibinin bulunduğu konumu tespit edip, kullanabileceği kartlar ve kuponları bildirim şeklinde veriyor. Böylece kupon/kart,  gereken ilgiyi zamanı geçmeden görmüş oluyor.

 

Passbook güncelleştirme

Passbook’ta bulunan kuponları güncelleştirmek çok basit. Bu uygulamada bulunan kuponlar otomatik olarak yeni kampanyalar bulunduğu zaman kendi kendini güncelleştiriyor. Kullanan kişi, güncelleştirme sayesinde böylece yeni kampanyaları uygulamayı açtığında görebiliyor ve bu şekilde kuponları tekrar bulup Passbook’a indirmesine gerek kalmıyor, bu da müşterinin zamandan tasarruf etmesini sağlıyor.

 

Passbook nasıl çalışıyor?

Tüm yolculuk özel bir yazılım sayesinde başlıyor. Bu yazılım yardımıyla bir barkod yapıldıktan sonra, barkodu Passbook uygulamasında kullanılabilir hale getirmek ise atılması gereken ikinci adım. Barkod sahibi, yapmış olduğu barkodu Passbook uygulamasına link yardımıyla eklemesi (‘Add to Passbook’) gerekiyor.

 

Nasıl Passbook kuponu yapabilirim?

Passbook bileti üretme, yukarda da belirttiğimiz gibi özel bir yazılım ile başlar. Bu yazılımda kupon için bir barkod yapılır. Barkod işleminden sonra, uygulamaya kullanılabilir kupon eklenir.

 

Passbook’un ne tür kartları vardır?

 

Passbook toplamda 4 değişik stilde kart barındırıyor. Stillerin birbirinden farkı ise mesafe, konum ve zaman.

Uçuş Kartları – Bu kart genellikle toplu taşımada kullanılır, mesela; tren kartı, uçak bileti ve başka taşıtlar için kullanılmaktadır. Her kart A noktadan B varış noktasının bilgisini verir.

Kuponlar– Özel indirimlerde kullanılabilecek kartlar.

Biletler– Biletler kültürel aktivitelerde kullanılır. Bu sezon kartları için ya da bir kullanımlık biletlerde uygulanabilir.

Mağaza Kartları – Dükkânların kendi müşterilerine vermiş olduğu kartlarda kullanılan kategoridir, örneğin; Carrefour kart.

 

 

Passbook stilleri Uzaklık Önem Hangi tür kartta kullanılır?
Boarding pass < 1000 metre Zaman ve konum Uçak biletleri
Biletler < 100 metre Konum İndirim kartlar
Event ticket < 1000 metre Tarih ve konum Tiyatro giriş biletleri
Store card < 100 metre Konum Müşteri kart

 

 

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir