Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Periscope Nedir Nasıl Kullanılır

Periscope ve Dijital Canlı Yayın

Sosyal Medya dünyası kullanıcıları ile birlikte büyümeye ve farklılaşmaya devam ediyor. Yeni mevzumuz Periscope. Aslında Youtube ve özellikle Meerkat gibi benzer uygulamalar olsa da ülkemizde oldukça ilgi gördü. Twitter üzerinden sunulması ilgi çekmesi açısından büyük avantaj oldu. Ve ülkemizde bazı ünlülerin Periscope kullanmaya başlaması, canlı yayınlarda paylaşımlar yapması ilgiyi daha arttırdı. Başlangıçta sadece iOS ile yola çıkan Periscope’un mayısın son haftasında Android markete giriş yapması tekrar ivme kazanmasını sağladı. Sosyal medya kullanıcıları olarak şimdilik keşif dönemindeyiz. İlk keşfedenlerin herkes doldu sitemleri ile birlikte izleyici sayılarının artmasından da memnun görünüyorlar.  Aslında yazı ve görseller ile Twitter, Facebook, Instagram (otomatik yayınları, firmaları dışında tutalım tabi) platformlarında zaten yayınlarımız canlıydı. Ancak takipçilerimiz bizim canlı olup olmadığımızı görmüyorlardı. Periscope ile bu gizemi açığa çıkarma fırsatı bulduk. Nasıl farklı fikirler çıkacak zamanla göreceğiz.  Belki, kendi haber programımızı her akşam canlı olarak yayınlayarak ilk sosyal spiker olabiliriz.

Periscope Nedir?

Periscope, Twitter tarafından meydana getirilen iOS ve Android kullanıcılarının kullanabildiği canlı yayın hazırlama ve izleme uygulamasıdır. Periscope sayesinde Twitter üyeleri herhangi bir canlı yayın programı başlatıp, bu canlı yayın ile takipçilerine seslenebilir. Teknik açıdan baktığımızda canlı yayın sayesinde Ttwitter kullanıcıları ilk defa birbiri ile 140 karakter sınırına takılmadan ve sınırsızca yayın yapabilir veya izleyebilir.

Periscope Nasıl Kullanılır?

Periscope’u kullanmak için öncelikle bir Twitter hesabınızın olması gerekiyor. Bir Twitter hesabınız varsa App Store veya Google Play üzerinden Periscope uygulamasını indirdikten sonra yapılan yayınları izlemeye başlayabilir veya uygulamanın alt kısmında yer alan kamera simgesine dokunarak kendi özel yayınınızın ayarlarını yaparak canlı yayın yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Gizlilik ayarları sayesinde dilerseniz yayınızı sadece belirli kişilerin izlemesine izin verebilirsiniz. Ayrıca Periscope’un sunmuş olduğu ayarlar sayesinde dilerseniz eş zamanlı olarak canlı yayınızı akıllı telefonunuzun hafızasına da kayıt edip bu canlı yayını daha sonradan farklı platformlarda da yayınlamak üzere kullanabilirsiniz.

Periscope bir Twitter ürünü olmasının yanı sıra Twitter tabanı ile hemen hemen aynı çalışan bir mobil uygulama. Yani yayın yaparken bildirim almak ve istediğiniz kullanıcıyı yayından engellemek gibi sayısız özelliği kullanarak Periscope’dan tam anlamıyla faydalanabilirsiniz.

Gelelim Periscope kullanım kılavuzu ve genel bilgilerine,

 • En başta telefonunuzun uygulama mağazasına girip Periscope yazıp yükelem işlemini tamamlayın.
 • Akabinde bir Twitter hesabımız olması gerekiyor. Twitter hesabınız yoksa zaten ne işimiz var Periscope da diyebiliriz.
 • Twitter hesabı ile giriş yaptıktan sonra Periscope uygulamasına izin ver seçeneğini onaylayıp, kendinize bir kullanıcı adı belirleyin.
 • Üye olmayı başardıysak sağ alt köşede kırmızı beyaz renkte olan yuvarlak kamera işaretini görebiliriz. Yayın yapmak için ona dokunuyoruz.
 • Broadcast Title (BT) ile yayınımızı isimlendiriyoruz. Televizyon programına isim bulur gibi düşünebilirsiniz.
 • BT yazısının üstünde Public ile takip eden herkese yayın yaparken, Private ile özel olarak seçtiğimiz kişilere canlı yayın yapabiliyoruz.
 • BT alanının hemen altında ok konumumuz bildirmeyi yayınımıza yorum yapılma durumunu ve Twitter ile paylaşma istediğimizi seçebilyoruz.
 • Start verdikten sonra büyük prodüksiyonlar ile koskoca TV kanallarının dahi yapmaktan çekindiği canlı yayınımıza kolayca başlayabiliyoruz
 • Üst bölümde profilinizi, takip ettiğiniz kişilerin canlı yayınları ve dünyadan popüler canlı yayınları görebiliyoruz.
 • Periscope canlı yayın esnasında yorum ve kalp gönderilmesi sureti ile izleyicilerimizle irtibat kurmamızı sağlıyor. Ama kalpler ve yorumlar havada uçuştuğu zaman takibi zorlaşabiliyor.
 • Bir önemli özellik ise canlı yayınımızı telefon galerisine kayıt edebiliyoruz. Yalnız kayıt ettiğimiz videoda kalpleri ve yorumları göremeyeceğiz. Bunun için telefonumuzda özellikle varsa ekran görüntüsü ile kayıt yapabiliriz.
 • Genel takipçilerimize yayın yapabileceğimiz gibi sadece seçtiğimiz kişiye de yayın yapmamız mümkün.
 • Kimleri takip edeceğimize karar verdikten sonra bu kişilerin yayınlarında Periscope bizi uyarıyor. Haydi ekran başına sesini duyduğumuzda, müsait değilsek 1 gün içerisinde videoyu seyredebiliyoruz. Ancak 1 gün sora video yayından kalkıyor. Eğer arkadaşımızsa ve mutlaka izlemek istiyorsak mesaj atıp yayınını kaydetmiş ise isteyebiliriz. Ne demişler teknolojide çareler tükenmez.
 • Şimdilik bu kadar. Belki biz bu yazıyı yazarken bile yeni gelişmeler yaşanmış olabilir. Takipte kalalım.

Hakkında Pınar Boran

Sosyal Medya Danışmanı, USMED Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir