Cuma , 2 Haziran 2023

Polisten Fenerbahçelileri kızdıran Facebook sayfası

Galatasaray’ın şampiyon olmasının ardından çıkan olaylarda sarı lacivertliler polisi suçluyor. Taraftarlar, olayları başlatanların polis olduğunu iddia ederek kendi tezlerini doğrulayacak birçok fotoğraf ve videoyu internette yayınlıyor. İşte onlardan biri de bir polisin facebook ve twitter sayfası…

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki şampiyonu belirleyen Süper Kupa Finali’nden sonra yaşananlar hala tartışılıyor. Türkiye’nin nefesini tutarak ve bir korku filmi izler gibi seyrettiği Kadıköy ve Kızıltoprak’taki olaylarda neredeyse mucize eseri ölen olmadı. Ancak derbinin İstanbul’a hem maddi hem de manevi bilançosu ağır oldu.

‘Düşman GS değil, polis’

Vatan’dan İlker Akgüngör’ün haberine göre, savaş alanına dönen Şükrü Saracoğlu’nda sarı lacivertlilerin düşmanının Galatasaray değil, polis olduğu yönünde çok sayıda yorum vardı internette ve basında. Fenerbahçeli taraftarlar internette açtıkları bir blog’da olayları polisin provoke ettiğini iddia ediyor. Taraftarlar hem bu blog’da hem de twitter ve facebook üzerinden iddialarını destekleyecek bir çok video ve resim paylaşıyor.

‘Maçtan önce gaz sıkıldı’

Taraftarlara göre polisin ilk müdahalesi maçtan önce oldu. Ellerinde kombine kartı bulunan birçok kişi polisin Şükrü Saracoğlu Stadı’nın etrafını kapatması nedeniyle saat 17.00 sıralarında maça giremedi. Bunun üzerine taraftarla polis arasında gerginlik yaşandı. Polis buradaki taraftarları dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı. Buna rağmen maç heyecanıyla olaylar yatıştı.

‘Taraftar gaza kızdı’

Yine taraftarların kameralarından çekilen ve Youtube’a yüklenen bir görüntü ise Fenerbahçe taraftarının sahaya nasıl indiğini gösteriyor. Videoda Fenerbahçe taraftarları takımlarını alkışlarken, Galatasaraylı oyuncular şampiyonluğu kutluyor. Galatasaraylı oyuncular içeri girdikten sonra bir grup polisle Türk Telekom Tribünü’ndeki taraftarlar arasında bir tartışma başlıyor. Bu sırada taraftarlar sahaya kırdıkları koltukları atarken uzun bir demir çubukla bir polis taraftarları itiyor. Bunun üzerine atılan koltuk sayısı artıyor. Hatta çeşitli yerlerden meşaleler de atılıyor. Saha içindeki çevik kuvvet ise tribündeki taraftarlara arka arkaya gaz bombası atıyor. Bu videoyu yükleyen Fenerbahçelilere göre taraftarlar gazdan etkilenip kurtulmak için öfkeyle sahaya daldı. Bazı taraftarlar eğer koridor ve merdivenlere kaçılsaydı dar alandaki panik yüzünden 1989’da 39 kişinin hayatını Heysel faciasının bir benzerinin yaşanacağını da iddia ediyor.

‘Bir de sen vursaydın’

Taraftarların paylaştığı bir başka şey ise facebook’ta bir polis memurunun yüklediği fotoğraf ve arkadaşlarından gelen yorumlar. Profilinde üniformalı resmini koyan bir polis memuru, polisler tarafından dövülen bir Fenerbahçeli taraftarın fotoğrafını paylaşıyor. Polis bir arkadaşı ise gülücük işaretiyle “Devrem yetişsen bir tane de sen vuracan ama kısmet olmamış” diyor. Fotoğrafı yükleyen polis memuru ise “Devrem yetişemediğimi kim söyledi. 40 bin adamdan denk gelmez mi hiç bunu da boş geçmemişizdir” diye cevap veriyor. Aynı resmin altına “Allah herkese nasip etsin”, “Eline sağlık kardeşim” gibi yorumlar gelmesi taraftarları çıldırtmış.

O taraftar aranıyor

Polisle çatışmaya giren holiganlar arasında bir polis memuruna bıçak çektiği görülen ve polisin “Vururum” tehdidine “Vurursan vur” diyerek direnen taraftar aranıyor. star

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir