Cuma , 1 Aralık 2023

Profesyonellerin Mecrası: Linkedin

Sosyal medyanın insan hayatında ve işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde ki önemi günden güne artmakta. Ülkemizde çok sık karşılaşmasak da, Amerika ve Avrupa ülkelerinde kişilerin sosyal medya puanı işe alımlarda kriter olarak görülmekte. Sosyal medya üzerinde yaratacağınız her etkileşim gerek itibarınıza gerekse bilgi ve uzmanlığınıza değer katacaktır.

Çıkan söylentilere bakacak olursak Facebook’un tahtı sallanmakta ve gençler arasında popülerliğini kaybetmekte. Twitter’da 140 karakterde içeriklerinizi sığdıramıyorsanız ve fenomencilik oyunundan sıkıldıysanız Linkedin aradığınız ortam ve profesyonellik için doğru adres olacaktır.

Linkedin ile hizmet verdiğiniz sektörde alanında uzman kişileri bulabilir, uzmanlıklarından faydalanabilirsiniz. Profesyonel yapısı sayesinde, kişiler yayınlarını ilgili gruplarda ve profillerde paylaşıp, görüşlerini yorumlar ile belirtebiliyor.

Yeni bir sektöre girmek istediğiniz de veya farklı bir hizmet/ürün tasarımı aşamasında iseniz, ilgili gruplarda tartışmalar başlatarak, uzmanların fikirlerini öğrenebilir, bir nevi fizibilite çalışması yapabilirsiniz.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra yapacağınız ilk iş benzer özelliklere sahip olduğunuz, aynı sektörde çalıştığınız, aynı okulda ve şirkette çalıştığınız kişileri “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” sekmesinden görüp ağınıza eklemek olmalıdır. Bu sayede görünürlüğünüz artacak ve ağınızı geliştirmiş olacaksınız. İş dünyasında karşınıza çıkacak fırsatların nereden geleceği belli olmuyor…

Her gün, daha önce yapılamamış ve bundan sonra da yapılamayacak birçok iyi işi yapmak için fırsat çıkabilir. H. Burleigh

Linkedin Nasıl Etkin Kullanılır ?

Hesabınızı oluşturduktan sonra, Linkedin size yardımcı olabilmek için bazı sorular soruyor. Aldığınız sertifikaları, aldığınız eğitimleri, katıldığınız kursları, yabancı dilleri, web sitelerinizi, mail adreslerinizi vb. bilgileri eksiksiz doldurmalısınız. Önemli noktalardan biriside, profil fotoğrafınız. Vesikalık fotoğraf olmasa da yüzünüzün net olduğu, efektsiz bir resim tercih edilmelidir. Deneyim ve bilgilerinizin gözükeceği profil sayfanın URL yapısı da bir diğer önemli nokta.  linkedin/1*1*1*1*1*1*1*1* gibi bir link yapısı, profilinizi inceleyen kişilerin gözüne hoş gelmeyecektir. Ayarlar bölümünden adınızdan ve soyadınızdan oluşan bir URL yapısı düzenleyebilirsiniz.

Profilin en tepesinde gözüken ve ilk izlenim yaratan objeler: Profil resminiz, çalıştığınız kurum ve geçmiş tecrübelerinizdir. Boşlukları gerçek firma isimleri ve pozisyonlarla doldurarak arama sonuçlarında yukarılarda çıkma şansınızı güçlendirin. Bir diğer önemli husus ise tavsiye mektupları ve yeteneklerinizin onaylanması. Mesela, daha önce çalıştığınız veya projede yer aldığınız kişi ve kişilerden tavsiye mektubu isteyerek referansınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

Tüm bu özelliklerden faydalanmak için Linkedin üzerinde ağınıza kişi eklemekten çekinmeyin. Bağlantıda olduğunuz kişi sayısı arttıkça o kadar popüler ve güvenilir olursunuz.

Herkese İyi Çalışmalar.

Hakkında Batuhan Ünal

One comment

  1. Kalite son bir yıla kadar güzeldi fakat popüler olmasıyla birlikte şiirler falan paylaşan genç arkadaşlar türedi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir