Salı , 9 Ağustos 2022

Qr kod pazarlama kampanyaları ve kullanımında yapılan 5 büyük hata

QR kod kısa tanımıyla; Digital dünya ile fiziksel dünyayı birbirine bağlayan yeni pazarlama aracıdır. Aslında arka tarafında mobil internet üzerinde kullanıcıyı sınırsız içeriğe ulaştıran bir sistem vardır.QR kodlarının gün geçtikçe daha fazla kullanılır hale gelmesi, markaların bir pazarlama aracı olarak kullanmasını da yaygınlaştırır hale getirdi.Burada istenen başarının yakalanması için dikkat edilmesi gereken birkaç husus sözkonusu Bu hususlara dikkat edilmediği taktirde QR kod kullanımı modaya uymak dışında markalara maliyet olarak geri dönmekte.

Başlıca yapılan hataları aşağıda kısaca değerlendirdik;
Hata 1: Kodu test etmemek
QR kod üretirken yapılan hatalardan biri QR kodun  test edilmemesi. Belli bir mesafeden okunup okunmadığını ölçmek için mutlaka test etmek gerekir. Her zaman tarama uygulamalarını test etmelisiniz.
Tarama sorunlarını bulmanını en kolay yolu; Örneğin daha uzun bir URL ile QR kod oluşturursanız, taramak için çok yoğun olabilir. Ancak otomatik kısa bir URL ile QR kod oluşturursanız; (bit.ly veya goo.gl kullanılabilir.) tarama kolaylaşacaktır.
Qr kodlarda tasarımlarından dolayı %30 hata çıkma oranı bulunabilir. Örneğin; aşağıdaki qr kod görsel açıdan ilginç ama taranabilir değil.

Hata 2: Çok Fazla Metin Kullanmak
Amacınız, ürünüzle ilgili mobil web deneyimi yaşatmak ise, sadece kısa bir URL yeterlidir. Qr kodlara herhangi bir düz metin eklemeyin.
QR kodu fiziksel hyperlink olarak düşündüğünüzde her QR kod okuyucusu olan cihazın bu linki hemen okutabilmesi gerekir.. Kullanıcı QR kodun içeriğine ulaşmak için gerektiğinden fazla çaba harcıyorsa yanlış yapıyorsunuz. Kullanıcı QR kodu okuttuğu zaman içeriğe hemen ulaşmalı.

Hata3: Mobil Olmayan Sayfalar Sunmak
QR Kodların içindeki bağlantıların yüzde %99,9 ‘u normal web sitesine yönlenmekte. HTML5 ile birlikte birçok site artık mobil olarak da görüntülenebilmekte. Eğer HTML5 ile bir site yapamasanız CMS ile bir mobil site yapabilirsiniz. Mobil site yapmak ve ya kampanyalarınız için mobile özgü çalışan landing pageler için hazır platformlarıda kullanabilirsiniz. 3 adımda ihtiyacınıza yönelik mobil siteler oluşturabilirsiniz.

Hata4: Data Hattının Olmadığı Yerlere QR kod Koymak
Uygulamalarda reklamınızın nerelerde kayınlacacağı önemlidir.
Tesco’nun son QR kod uygulaması metroda çalışmıştı. Çünkü burada Wİ-Fİ bağlantısı bulunuyordu. İnternet erişimi olmayan yerlere QR kodları yerleştirmek, hedef kitlenizi düşürür.Bu durumda markaya fayda olarak değil maliyet olarak geri döner
 Reklamların nerede olacağından emin olun ve mümkünse görülebilir ve çalışabilir olduğundan emin olmak için testler yapın
Hata5: QR Kodların Sadece Bilgi İçermesi
Bu nokta öznel değil, aynı zamanda en önemlisidir. Bir QR koda ilgiyi arttırmak ve taratılmasını sağlamak  için uygun yöntem QR kodun arkasına indirim,kupon,hediye gibi bir havuç bağlamak kullanıcıları ödüllendirmektir. Ödül, teşvik etmeye çalıştığınız şeylere göre değişecektir.
Gereksiz yoğunluk  (afişinizin dijital bir kopyası), ya da sıkıcı (şirketinizin adresi) bilgilerden kaçının.
Ayrıca QR kodların hala yaygın olarak kullanılmaya başlanmaması ve birçok insan için alışılagelmiş bir sistem olmamasından dolayı, bu kodları kullanacağınız yerlerde mutlaka aydınlatıcı kısa bir açıklamaya yer verin.
QR kodun yanına “ Facebook’ta bizi takip edip %20 indirim kazanmak için kodu taratın” şeklinde bir açıklama ekleyerek hedef pazarınızı harekete geçirmiş olursunuz.

Özetle QR kod kullanırken aşağıdaki başlıklara dikkat edin;
·       Özel zengin medya, videolar ve fotoğraflar kullanarak küçük alan sınırsız içerikten faydalanın
·       Mobil Dostu içerik üretin,kullanıcıyı en fazla 5 tıkla hedefe ulaştırın
·       Özel ya da zamana duyarlı erişim sağlayın
·       Anında kazan yarışmaları, Özel teklifler kupon ve hediye ile QR koda havuç bağlayın
·       Viral döngüler yaratmak için sosyal medya ile entegrasyon sağlayın
·       QR kodu nasıl kullanacağına dair kullanıcıyı yönlendirin.
·       QR kod ile algısını yakaladığınız kullanıcının cep telefonu QR kod taratmayı desteklemiyorsa, SMS kısa numarası edinerek, kampanyanızın anahtar kelimesi ile tanımlayacağınız bir servise yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.
·       SMS ile kullanıcıya ilgili kampanya sayfasının WAPPush ‘u gönderilir, böylece QRCode ile algısını yakaladığınız kişileride kaybetmemiş olursunuz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Qr Kod yoluyla başarılı pazarlama kurguları oluşturmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir