Perşembe , 2 Şubat 2023

Reachpod ile Sosyal Medya Hesaplarınızı Yönetin

Son yıllarda şirketler reklam yatırımlarını, her geçen gün hayatımıza daha çok işleyen dijital medyaya doğru kaydırdı. Eskiden maruz kalmamız üzerinden tahmin edilebilen reklam etkileşimleri, dijital medyanın giderek gelişmesiyle daha spesifik olarak hesaplanabilmekte. Yalnız bu yeni medya düzeni geliştikçe, karşımıza giderek daha komplex bir durum çıkıyor. Çok hızlı gelişen ve de değişen bu yeni medyada değişimlere çabuk adapte olabilen şirketler başarı kazanıyor.

Yeni düzene ayak uydurabilen şirketler, kendilerini çoktan dijital medyanın en etkin elamanlarından biri olan, sosyal ağlar üzerinde konumlandırdı. Ancak bu hızla gelişen ve daha karmaşık bir hal alan yeni sistemde, sosyal medyada görünür olmak kadar, sosyal medya hesaplarınıda doğru ve etkin bir biçimde ve zamanda yönetebilmekte önem kazandı. Bu durumun sonucu olarak da, içerik planlamasının önemi arttı. Hatta bir çok şirket, kendi bünyelerinde sosyal medya birimleri kurdu ve içerik planlamalarının yönetilmesini bu birimlere devretti.

İçerik planlamasının kolay bir şekilde, yönetilmesine imkan sağlayan, belli başlı programlar vardı. Ancak, piyasada yerli bir girişim bulunmamaktaydı. Reachpod, bu anlamda ilk yerli içerik yönetim yazılımı olarak karşımıza çıktı. Üstelik rakiplerine göre daha gelişmiş ve sürekli olarakta gelişimine devam eden bir yönetim aracı… Rakiplerine nazaran daha gelişmiş özelliklerinin başında; Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram hesaplarını bir arada, tek bir sekme üzerinden takip edebilme olanağı sağlıyor.

Sizde Reachpod’u kullanmaya karar verdiyseniz kısaca size kullanımından bahsedeyim. Oldukça kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Üstelik sağ alt kısımda ki butonu tıklayarak, çevirim içi destek almanıza da imkan tanıyor. Bu arada Reachpod üyeliği için kendinize uygun bir paket seçip üye olabilirsiniz. Önce bir bakayım derseniz, bir aylık ücretsiz deneme sürümünden faydalanabilirsiniz.

Ücretli üye olduğunuz takdirde öncelikle ayarlar bölümüne girip kendi ayarlarınızı oluşturmalısınız. Ayarlar bölümünü tıklayarak, kişisel ayarlarınızı ve üyelik paketinizi değiştirebilirsiniz.

1

Sol üstte bulunan pod yazısını tıkladığınızda kullanımınız için öncelikle detaylı bir menü açılacak. Hemen bir altında bulunan işaretlenmiş bölümden Pod Ekle diyerek kullanıma başlayabilirsiniz. Sosyal hesap bağlama limitiniz ücretsiz deneme sürümünüz için 35, ancak üyelik gerçekleştirmeniz durumunda bu sayı artabiliyor.

Ağlar sekmesinden, yönetmek istediğimiz sosyal medya aracını seçiyoruz ve podumuzu kaydediyoruz. Akışlar bölümünden, görüntülemek istediğimiz hesaplarımızı seçiyoruz. Ara sekmesini kullanarak bizi ilgilendiren anahtar kelimeleri veya hashtagleri belirliyoruz. Son olarak Canlı sekmesinden ise anlık olarak yönetim panelimizde görüntülemek istediğimiz konuları belirliyoruz. Yine belirtmeliyim ki Reachpod’u rakiplerinden farklılaştıran en önemli özelliklerden birisi, Canlı Pod özelliği sayesinde son bildirimleri güncel olarak takip edebiliyoruz.

2

Podlarımızı oluşturduktan sonra karşımıza, yönetimini yapmak istediğimiz hesaplarımız ve belirlediğimiz önceliklerimiz ile ilgili ekranımız çıkıyor. Bu akış içerisinde seçtiğimiz haberi, mentionı yada mesajımızı görüntüleyip, cevap verebilir veya etkileşime geçebiliriz.

3

Reachpod’a özgü diğer önemli özelliklerden biri de takım çalışmasına imkan sağlaması. Takım Çalışması özelliğinin en önemli etkilerinden biri güvenlik açıklarına karşı önlem almak diyebiliriz. Şirketlerde, sosyal medya hesaplarının tek elden, tek şifre ile yönetilmesi sıkıntılı durumlara yol açmakta. Ancak takım çalışması özelliği kullanarak, kendi takımınızı oluşturabilir, takımda bulunanlara görevler atayabilir, atanan görevleri takip edip, paylaşım öncesi onayınıza sunulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yaşanması muhtemel bir çok problemin önüne geçmeniz mümkün oluyor.

4

Oluşturmak istediğiniz takıma isim vermek, ardından takımda yer almasını istediğiniz kişilerin e-mail adreslerini ekledikten sonra takımınız hazır. Şimdi sıra paylaşımda bulunacağınız Haberinizi oluşturmaya geldi. Bunun için yukarıda bulunan bölümden görevi oluşturuyoruz. Haberinizi paylaşacağınız kanal yada kanalları seçtikten sonra, paylaşılacak haberinizi, varsa urlniz ve görselinizi istenilen bölümlere giriyorsunuz. Ardından paylaşımın zamanını seçerek önizleme butonunu tıklıyorsunuz. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan gerekli seçiminizi yapıyorsunuz.

5

Podunuzu oluşturdunuz, sosyal hesaplarınızı bağladınız, takip etmek istediğiniz bildirimleri seçtiniz, takımlarınızı oluşturup görevlerinizi atadınız. Artık Takvim işaretini tıkladığınızda zamanlanmış tüm içeriklerinizi aynı sayfa üzerinde görebilirsiniz. Takvim bölümünün en önemli özelliklerinden biri de bütün paylaşımları aynı anda durdurabilir yada düzenlemelerini yapabilirsiniz. Ayrıca Zamanlanmış İçerik işaretinin altında bulunan bölümden sizin görevlerinizi veya atamış olduğunuz görevleri görüp yönetme şansınız var.

6

Sonuç olarak Reachpod ile bir panel üzerinden bir çok Sosyal Medya Hesabınızı etkin ve zamandan tasaruf ederek yönetmiş oluyorsunuz. Aynı zamanda güvenlik ile ilgili oluşabilecek problemlerin önüne geçebiliyorsunuz. Aynı panel üzerinden gündeme ve rakiplerinize dair güncel bildirimleri takip edebilme olanağına sahip oluyorsunuz. Kullanım açısından da gördüğünüz gibi fazla karmaşık olmayan bir yapısı var. Ayrıca canlı destek alma şansınız var.

Hakkında Aylin Baysal

One comment

  1. bunu nasıl indirebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir