Cuma , 27 Mayıs 2022

reCAPTCHA ile tek tıkla robot olmadığınızı kanıtlayabilirsiniz

Her geçen gün okuması zorlaşan, göz yoran kodlara son geliyor

Günümüzde web siteleri sürekli olarak robot olup olmadığınızı kanıtlamak amacı ile CAPTCHA sistemi kullanmaktalar. Bu sistem her ne kadar web siteleri için yararlı olsa da bizler için tam bir işkence diyebiliriz, okunması zor yazılar hem göz yoruyor, hem de vakit alıyor. Bu nedenle geliştirilmiş olan reCAPTCHA, daha hızlı ve göz yormayan bir deneyim sunuyor.

reCAPTCHA ile herhangi bir yazı yazma gereği duymadan tek tıkla robot olmadığınızı kanıtlayabiliyorsunuz. Sistem robot olup olmadığınızı anlamak için tarayıcı çerezlerini araştırarak sizin robot olmadığınızı anlayabiliyor. Bu sayede tek yapmanız gereken “Ben robot değilim” bölümüne tik işareti koymak oluyor.

Şuanda bu işlem sadece mobil ve tablet sürümde kullanılıyor, reCAPTCHA standart tarayıcılarda ise yine kullanıcıyı zorlamayarak sadece resim onaylamanızı istiyor. Web siteleri bu sistemi kullanmaya başladı bile, sistem sayesinde artık daha az zaman kaybedip gözlerinizi yormadan robot olmadığınızı kanıtlayabilirsiniz. Gelişmeler, yeni haberler için takipte kalınız.

reCAPTCHA

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

One comment

  1. İnsanin bi kac saniyelik bir suresini alan bi islem olsada can sikintisi yapan biseydi ve iyi bi uygulama olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir