Perşembe , 30 Haziran 2022

Reklamın Kötüsü de Olur: Firsaturunu.com

Son iki gündür sosyal medya bir fırsat sitesinden bahsediyor firsaturunu.com fırsat siteleri dünyasına çok hızlı bir giriş yaptı. Acun Ilıcalı reklamı ve ardından haberturk, ntvmsnbc ve hatta habervaktim.com‘a daha yüzlerce siteye reklam verdiler. Bu reklam belki de sosyal medya hesaba katılmadan geleneksel medyanın gücüne güvenilerek yapılmıştı. Fiyatlarda tüm piyasadan uygun olunca bunun üstüne henüz Türkiye gelmemiş bir ürün olan İPhone 4S ‘i satışa çıkarınca site ciddi anlamda bir ziyaretçi patlaması yaptı.

Vatan'ın Haberinde Kullandığı Şirket Resmi

Medyada bu kadar agresif reklam kesinlikle ilk etapta bir başarı gibi görülse de uzun dönemde siteye zarar olarak dönecektir. Kontrollü büyüme her zaman için daha iyidir bu site içinde bunu gözlemlemiş olacağız.

sitenin güvenirliği noktasında insanlar meraklı olacaktır bu da çok normal bu merak sizin tüm bilgilerinizin didik didik edilmesine ve sosyal medyaya saçılmasına neden olacaktır. telefon bilgilerinizden, sahiplerin facebook adreslerine kadar, ticaret sicilden e-güvenlik sertifikanıza kadar her şey ortalığa saçılacaktır en ufak bir şüphe sizden alışveriş yapan kişileri telaşlandıracak telaşlanan müşteri, kendi bankasına harcama itirazında bulunacaktır nitekim bi yerden sonra fazla sipariş dolayısıyla talebe yetişemeyecek ve geçikmeler olacaktır bu geçikmeler harcama itirazlarını arttıracak sizinle çalışan bankaları bıktırıp çalışmasını sonlandırmaya kadar gidecektir.

bir süre sonra bankalar sizinle çalışmak istemeyecektir. Sanal POS almakta zorlanacaksınız.

Adınızın hızla yayılması ile siteniz ziyaretçi akınından patlayacak ürününü bekleyen müşteri siteniz en ufak bir kesinti de paniğe kapılacaktır. Paniğe kapılan müşteri iptal talep edecek iptallere yetişmek için yeterli eleman ve alt yapınız yoksa sosyal medyada hakkınızda binlerce olumsuz yorum artacaktır. Medyanın ilgisi ve merakı da haberleri beraberinde getirecek yandaki resimde olduğu gibi olumsuz haberlere engel olmak güçleşecektir.

Yoğunluktan dönemediğiniz her müşteri çıkmadığınız her telefon size eksi hanenize yazılacaktır.

ilerde sitenizi çevirebilseniz tüm ürünlerini gönderebilseniz bile bu panik ile yazılmış olumsuz yorumlar siz hizmet verdiğiniz sürece güveniniz noktasında olumsuz bir etki olarak duracaktır.

gelinen noktada firsaturunu.com kötü reklam nasıl olura örnek olarak e-ticaret derslerinde okutulacaktır.

yukarda anlattığımız gibi;

henüz ortada resmen bir dolandırıcılık olmamasına rağmen;

olumsuz haberler artıyor; işte bazı örnekler;

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1066324&CategoryID=80

http://www.ensonhaber.com/acun-medyadan-onemli-aciklama-2011-10-14.html

http://www.focushaber.com/acun-zorda–h-79035.html

http://www.borsarti.com/acunun-reklami-dusunduruyor.html

müşteri gelir, çok reklam çok müşteri getirir ama önemli olan sadece bu değildir işte sonunda beklediğimiz açıklama geldi;

Sayın Firsaturunu.com Üyeleri;

Firmamızın yaptığı kampanya yoğun bir ilgi ile karşılanmıştır. Beklenenin üstünde gelen ilgi sonrası, firmamızın altyapısının alınan tüm önlemlere rağmen yetersiz gelerek servis verilemez hale gelmesi sonucu, firmamıza gelen mail ve telefon talepleri cevaplanmakta zorlanılmıştır. Bu süre içinde çeşitli yazılı, görsel basın ve çevrimiçi mecralarda firmamız ve internet sitemiz ile ilgili asılsız haberler çıkmıştır.
Bu haberler doğrultusunda müşterilerimiz olumsuz yönde etkilenmiş ve şiddetle iade taleplerini belirtmişlerdir. Bu konuda müşteri memnuniyetsizliğini kabul edemeyecek olduğumuz ve çıkan tüm haberlerin asılsız olduğunu bizleri takip eden kullanıcılara bildirmek maksadıyla kullanıcılarımızın yapmış oldukları alışverişlerin iadesini başlatmış bulunmaktayız.
Bu konuda hukuki soruşturmaları en kısa zamanda başlatarak sonuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.
İade işlemleri ile ilgili bankalara yazılı talimatı iletmiş bulunmaktayız. Kullanıcılarımız, iptal edilen siparişlerinden dolayı oluşan alacaklarını müşterisi olduğu ilgili bankalardan takip edebilirler.

Bu süreçte bize güvenerek yanımızda olan tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz ve siparişlerini iptal etmek zorunda kaldığımızdan dolayı çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. En kısa sürede kampanyamızın telafisi ve yeni kampanyalarımızla siz değerli kullanıcılarımızın karşısında olacağız.
Saygılarımızla;
Firsaturunu.com

http://firsaturunu.com/HomePage.aspx

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

5 comments

 1. Sayın fırsatürünü.com yetkilileri,
  Eğer siz haklıysanız, neden isteyenlere satın aldıkları ürünlerini göndermiyorsunuz? Tamam, ay sonuna kadar da bekleriz, dedikya… Gönderin işte.
  Ama gönderdikten sonra dahi garanti işlemlerinde böyle sorunlar yşanacaksa, o zaman acil olarak hemen şimdi iade edin 800 küsür TL paramı ve kapatın dükkanınızı.

 2. Halil ibrahim

  Stokların yarım günde tükenmesinden bahsediyorsunuz. Stokla çalışmadığınızı bilmeyen yok zira “kaçan fırsatlar” bölümünde hangi üründen kaç adet satıldığı ve çogu ürünün “Sıfır adet” sattığı yazıyor. Nasıl oluyor da STOKLARIMIZI TÜKETTİNİZ diyebiliyorsunuz.

  Ürünlerin çoğunda verdiğiniz fiyatlar gerçekten inanılmaz. Dolayısıyla DOLANDIRICILIK yaptığınızı düşünenler oldu. Elinizde olmayan ürünleri satışa sunup sonra da stoklarımız tükendi derseniz işte ozaman dolandırıcı olursunuz. Paraları iade etmeniz de TUZ BİBER ekti. Artık sizin itibarınızı ACUN bile kurtaramaz.

 3. Biz acundan duyduk siteyi guvendik sonucta acun ilicali dandik bir firmanin reklamini yapmaz heralde dedik samsung see sistemi siparis ettik bakalim neler olucak be de merakla bekliyorum

 4. Az kalsın bende bu siteden harici hd alıyordum. 1.5 tb lık usb li harddisc i 99 liraya satıyorlardı. Allah’dan stoklarında kalmamış :)
  Gerçi daha ne oldukları belii değil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir