Cuma , 9 Aralık 2022

RIM BlackBerry 10 Platformunu Tanıttı Detaylar ve Geliştirici Araçları

Uygulama geliştiriciler, kullanıcılara son derece cazip mobil deneyimler sağlayan uygulamalar oluşturacak güçlü araçları önceden elde ediyor
Research In Motion (RIM), Florida, Orlando’da düzenlenen BlackBerry World™ konferansında, BlackBerry® 10 platform vizyonunu açıkladı ve native ile HTML5 yazılım geliştirme için ilk geliştirici araç setini tanıttı. Araç setinin beta sürümü http://developer.blackberry.com adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.
 
RIM Geliştirici İlişkileri ve Ekosistem Geliştirme Başkan Yardımcısı Alec Saunders, “BlackBerry 10, dünyanın her yerinde 77 milyonun üzerinde BlackBerry müşterisini cezbeden olağanüstü kullanıcı deneyimini ve temel değerleri geliştiriyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “BlackBerry 10 için çalışmalar yapan geliştiriciler, ana özellikler ya da BBM gibi diğer uygulamalarla entegrasyon yoluyla veya bu yeni ve güçlü mobil bilgi işlem platformunun imza niteliğindeki yeni tasarım öğelerinden yararlanarak, gerçek anlamda cazip deneyimler sunan ve müşterileri ‘şaşırtan’ yepyeni uygulamaları kolayca oluşturabilecek.”
“BlackBerry 10 cihazlarının sunulmasına yönelik çok büyük bir ilgi, beklenti ve ivme oluşuyor. BlackBerry 10 geliştirici beta araçlarını genel kullanıma sunmaktan dolayı son derece heyecanlıyız” şeklinde konuşan Research In Motion Handheld Cihazları Uygulama Platformu Başkan Yardımcısı Christopher Smith sözlerine şu şekilde devam etti: “Geliştiriciler, BlackBerry 10 uygulamaları oluşturmaya başlamak için ilk beta araçlarını kullanabiliyor. Önümüzdeki aylarda bu araçlar geliştikçe, daha da entegre uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyacak zengin bir API setine erişebilecekler. Ayrıca, sunduğumuz araç seti, geliştiricilerle kendi tercihlerine göre buluşuyor. BlackBerry 10, ister güçlü Cascades çerçevesini kullanıyor, ister doğrudan native kod yazıyor veya HTML5 geliştiriyor olsun, müşterileri heyecanlandıracak cazip ve çekici uygulamalar oluşturmaları konusunda geliştiricileri destekliyor.”
Araç seti, geliştiricilerin C/C++ veya Qt içinde grafik açıdan zengin ve yüksek performanslı uygulamalar geliştirmelerine olanak tanıyan Cascades ile BlackBerry® 10 Native SDK’yı içeriyor. BlackBerry 10 Native SDK’da, geliştiricilere temel cihaz özeliklerine ve Bas ve Öde hizmetleri gibi bir dizi BlackBerry uygulamasına erişim olanağı sağlayan zengin bir API (Uygulama Programlama Arabirimleri) seti bulunuyor. Cascades, geliştiricilerin grafik kodlar yazmadan görsel olarak çarpıcı uygulamaları kolaylıkla oluşturmalarına olanak tanıyan güçlü bir uygulama geliştirme araç seti.
BlackBerry 10 için NDK hakkında daha fazla bilgi http://devblog.blackberry.com/2012/05/blackberry-10-native-sdk/, Cascades için ise http://devblog.blackberry.com/2012/05/blackberry-10-cascades-available-now/ linkinde yer alıyor.
Araç seti ayrıca, BlackBerry 10 WebWorks™ SDK sahibi HTML5 uygulama geliştiricileri için destek içeriyor ve ortak web programlama teknolojileri kullanarak native benzeri uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyor. BlackBerry 10 WebWorks SDK, uygulama oluşturmak için geliştiricilerin HTML5 ve CSS kullanmasına olanak tanıyor ve uygulamaların native benzeri özelliklerle oluşturulması için bbUI.js RIM açık kaynaklı Kullanıcı Arabirimi araç setinin yanı sıra yerel cihaz API’larına JavaScript bağlantıları sağlıyor. BlackBerry 10 WebWorks SDK’nın bu ilk sürümünde geliştiriciler, Kimlik, Uygulama ve Uygulama Etkinlikleri, Sistem ve Sistem Etkinlikleri içeren eksiksiz bir temel WebWorks API’ları alt grubuna erişim olanağı sağlıyor. BlackBerry 10 WebWorks SDK hakkında daha fazla bilgi http://devblog.blackberry.com/2012/05/blackberry-10-webworks-sdk/ linkinden edinilebilir.
BlackBerry 10 araçlarından biriyle oluşturulan uygulamalar, BlackBerry 10 akıllı telefonların yanı sıra, yeni platform, PlayBook için kullanılabilir hale geldiğinde BlackBerry® PlayBook™ tabletlerinde de çalışacak. SDK’ların tamamı, önümüzdeki aylarda geliştiricilere daha fazla benzersiz BlackBerry 10 özelliğine erişim sağlamak için güncellenecek.
Geliştiricilerin BlackBerry 10 platformunda geliştirmeye başlamalarına daha fazla yardımcı olmak amacıyla, BlackBerry 10 Jam katılımcılarına bir BlackBerry 10 Dev Alpha cihazı sağlanacak. Test ünitesi, geliştiricilerin BlackBerry 10 cihazlarının 2012’nin ikinci yarısında planlanan lansmanı öncesinde uygulamalarını geliştirmeleri için uygulama geliştirici topluluğuna sunuluyor.
 
Cascades dahil BlackBerry 10 için NDK, http://developer.blackberry.com/native/download. linkinden indirilebilir.
 
BlackBerry 10 WebWorks SDK, http://developer.blackberry.com/html5/download linkinde yer alıyor.
 
Geliştiriciler İçin Faydalı Ek Bağlantılar:
BlackBerry Jam Zone: http://developer.blackberry.com
@BlackBerryDev: http://www.twitter.com/blackberrydev
Geliştirici Başarı Öyküleri: https://bdsc.webapps.blackberry.com/devzone/whyblackberry/stories

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir