Pazar , 3 Temmuz 2022

Roger Hargreaves Google logosu

Roger Hargreaves kimdir?

9 Mayıs 1935 yılında dünyaya gelen ünlü çocuk yazarı Charles Roger Hargreaves, 1988 yılında vefat etti. İngiliz bir yazar olan Hargreaves’in kitaplarında parlak renkli, gösterişli resimler de bulunuyordu.

Roger Hargreaves küçük yaşlarında babasının çamaşır yıkama ve kuru temizleme dükkanında çalıştı. Fakat onun asıl tutkusu bir karikatürist olmaktı. 1971 yılında bir Londra firmasında kreatif yönetmen olarak çalıştı. Bu arada yazarlığa da başladı. Başlangıçta kitaplarını basıp dağıtacak bir yayıncı kuruluş sıkıntısı yaşadı. Kitapları bir yıl içinde 1 milyondan fazla sattı.

Kitaplarından birisi 1983 yılında bir televizyon dizisi haline getirildi. Birçok kitap yazmasına rağmen yazdığı iki kitap ile tanınırlığını artırır. Hargreaves, 1988 yılında ani bir şekilde öldü. O öldükten sonra hikayeleri varlığını sürdürmeye devam etti.

Google Doodle Nedir?

Bazı özel günlerde kullanıcılarına farklı logo tasarımlarıyla hizmet veren Google’ın Türkiye’deki kullanıcıları, daha önce Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi bazı özel günlerde çeşitli özel logolarla karşılaşmışlardı.

“Doodle” olarak nitelendirilen bu özel tasarımlı logolar, 1999 yılından itibaren Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanıldı.

Özel logo uygulamaları, tüm dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Ayrıca internet kullanıcıları, bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye ve konuya özel daha ayrıntılı bilgiye erişebiliyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir