Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Salt Cart ile akıllı cihazlarınızda şifre kullanmak tarihe karışabilir

Rutin hayatımızda yaptığımız çoğu şey dikkatimizi çekmiyor. Mesela telefonlarımızda kullandığımız şifreler. Hatta en basit örneği telefonuzumu açmak için giriş yaptığımız dört haneli kodlar veya bir yandan bir yana tutup çektiğimiz oklar. Aslında hepsini toplamda bir zaman vurursak gerçekten de çok fazla zaman kaybettiğimizi görebiliriz. Bir Kickstarter projesi olan Salt Cart ise bu durumu tamamen ortadan kaldırabilir. Aslında markalar bu konuya benzer şekilde parmak izi teknolojisini geliştirdiler fakat hala tam olarak istediğimiz kalitede olmadığını sanırım kabul edebiliriz.

Salt Cart, bir çeşit çip kart. Kredi kartı biçimindeki bu kart yakınlarımızdayken telefonumuza tuş kilidi koymamıza gerek kalmıyor. Bu kredi kartına benzer tasarımlı çipi de cüzdanımıza koyarsak eğer bizim olmadığımız zamanlarda kimse telefonu açamıyor. Oldukça yaratıcı bir fikir öyle değil mi? Hatta şuna da bir örnek verelim. Trafik kazası gibi olası durumlarda genellikle ilk olarak kimi arayacağını çoğu sağlık personeli bulamıyor. Çünkü siz baygınken 4 haneli kodunuz yüzünden kimse telefonunuza erişim sağlayamıyor. Fakat bu kart teknolojisi ile bunun gibi milyonlarca örnekten çok daha makul şekilde kurtulabiliriz.

Üstelik, bu kart ile yalnızca tuş kilidi değil daha farklı parolaların da girişini sağlayabileceğiz. Teoride gerçekten de son derece pratik ve uygulanabilir bir teknoloji olarak görünüyor.Tabii, sadece yazıyla anlatıp bu konuyu burada kapatmayacağım. Hemen aşağıda da yeni teknolojinin nasıl çalıştığını gösteren bir videoya yer vereceğim.   Sizce de gerçekten yeni nesil teknoloji olarak bu güvenlik yöntemini kullanılabilir buluyor musunuz? Yoksa dört haneli kodlar ile Touch ID benzeri parmak izi denetleyiciler ile akıllı cihazlar daha mı çok güvende?

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir