Perşembe , 28 Eylül 2023

Sanal Ağ Oluşturma Programı Hamachi

Arkadaşınızla veya daha başka bir grup ile bir oyunu multiplayer olarak oynamak istediğiniz de bu bağlantıyı tıpkı bir yerel ağ bağlantısıymış gibi göstermeye yardımcı olan yegane programlardan birisi de Hamachi programıdır. Bu program sayesinde kolaylıkla arkadaşlarınız ile ağ bağlantınızı ilişkilendirebilir ve LAN bağlantısı üzerinden multiplayer oyun oynayabilirsiniz.

Hamachi İndir

Hamachi nasıl kurulur? Yukarıda bulunan link üzerinden programı indirin. Kurulum dosyasını çalıştırın ve ardından da “Turkish” seçeneği seçerek “Next” butonuna tıklayın.

Bir sonraki adımda Hamachi’nin web sitesi ve versiyonu ile ilgili bir pencere gelecek ve burada tekrar “İleri” tuşuna basıyoruz.

Bir sonraki sekmede ise karşımıza kullanım sözleşmesi geliyor fakat maalesef sözleşmenin Türkçe versiyonu bulunmuyor, yine de amatör kullanımlar için ücretsiz şekilde yayınlandığı için herhangi bir sorun yok varsayarak “Kabul Ediyorum” tuşuna tıklıyorsunuz.

Bir sonraki aşamada da “Yükle” seçeneğini seçiyoruz ve böylece Hamachi programı yüklenmeye başlıyor, birkaç dakika içerisinde sona eren kurulumun hemen ardından da Hamachi programımızı çalıştırarak kullanmaya başlayabiliriz.

Hamachi Hakkında

Hamachi’nin kullanıcı arayüzü oldukça minimal bir tasarıma sahiptir ve tamamen kullanıcı dostudur. Programın tüm özelliklerinden aktif olarak yararlanabilmek için öncelikle sol üst tarafta gördüğünüz güç tuşuna basmanız ve bağlantının kurulmasını beklemeniz gerekmektedir. Bir başka deyişle Hamachi tarafından size atanacak IP’yi ve sanal ağınızın kurulmasını beklemelisiniz. Sonrasında isterseniz kendi sunucunuzu oluşturabilir, isterseniz de arkadaşınızın kurmuş olduğu sunucaya IP’yi ve parolayı yazarak bağlanabilirsiniz.

Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan program, buna karşın kullanıcılara inanılmaz bir teknoloji sunmaktadır. Sistem tepsisinde sessizce çalışan program, ağ bağlantınız üzerinde yer alan biri size mesaj atmadığı sürece rahatsızlık vermez.

Özellikle çevrimiçi oyun oynamak isteyen kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen programlardan biri olan LogMeIn Hamachi sayesinde, oyuncular ortak ağ bağlantısı üzerindeymiş gibi LAN bağlantısı aracılığıyla oyun oynayabilmektedirler.

Sonuç olarak Hamachi internet üzerinde güvenli bir sanal ağ oluşturmak isteyen tüm kullanıcılar için mükemmel bir çözüm sunmaktadır.

Hakkında Erdem Meriç

İstanbul Üniversitesi iktisat öğrencisi. Genç girişimci.

One comment

  1. alternatif olarak connectify onerileblir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir