https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

Sanal Alem ve Sosyal Medyada Solcu Egemenliği Mi Var?

Seçim yaklaşıktıkça sanal alemdeki renklerde bir bir ortaya çıkmaya başladı.
en son CHP istanbul seçimleri için 6000 gönüllüyü sosyal medya alanında propaganda yapması için örgütlediğini duyurmuştu, CHP ve AKP sanal alemdeki yarışına devam ediyorlar,
CHP herkesicinchp.com gibi daha bir çok site ile faaliyetlerine devam ederken, AKP’de akicraatlar.com ve benzeri sitelerle faaliyetlerine devam ediyor,

fakat asıl rekabet kurumsal site tıklanma oranlarında burada da alexa verilerine göre;

akparti.org.tr 902. sırada
chp.org.tr ise 634. sırada

facebook ve twitter anketinde CHP’nin açık ara önde olması da bu rekabette CHP ‘nin ipi göğüslediğini gösteriyor.

işte Muhafazakar İHL Sözlük‘te konu hakkında yazılanlar;

sözlükler solcu kaynamaktadır,twitter solcu kaynamaktadır,facebook solcu kaynamaktadır.*

kemal kılıçdaroğlu ve chp sanal alemde açık ara bir numaradır.

burdan çıkan sonuç solcuların boş adam oluşlarımıdır, yoksa internet kullanmak belli bir kültürü ifade eder; sonuç olarak solcular daha mı kültürlüdür bilinmemektedir.

ancak şu bir gerçektir ki, sanal ortam ortalama vatandaşı kesinlikle temsil etmemektedir. paraklitos

cemaatçi olmayıp bireysel takıldıklarındandır. kendi fikirleri vardır bu yüzden meydanlar onlarındır. özgüveni yüksektir çünkü kimse onlara ne yapması gerektiğini öğretmez. hangi sitelere gireceği, hangi kitapları okuyacağını büyükleri tarafından belirlenmez. dünya onlarındır bunu bilir buna inanırlar. ortalama vatandaş olamazlar tabii. türkiye’nin yüzde 90’ı muhafazakar ve gündemin gerisinde olanlardır.
bunu anlamak için ihl sözlük’e bakmak gerek. en çok okunan sitelerden olması, yazar sayısını yükseltmiyor. nerede muhafazakar gençlik? ben merak ediyorum, nerede bunlar, nerede yüzde 90?
şöyle olabilir; bir kısmı günah mı değil mi çelişkileri içindedir, bir kısmı günahtır diye interneti kökten almazlar, bir kısmı çok kültürsüzdür, bir kısmı kendi cemaati dışında kitaplara dergilere bakmaz bu yüzden fikir fakiridir, bir kısmı özgüven eksikliği yaşar, bir kısmı gündemde olmanın zararlarını yararlarını tartışır gibi gereksiz ayrıntılar vs. uzar.
bu ülkede kadınların yüzde 70’i kapalı denilip ortada fikir belirten bir başörtülü olmamasını gördü,
bu ülke yüzde 90’ı müslüman denip dini sadece elif ba ile savunan bir güruh gördü,
bu ülke muhafazakarların silik ve ezikliğini devamen görecektir daha çok.
sanala inmeden önce süleymaniye, sultanahmet, fatih dışında konuşlanan muhafazakar genç toplulukları görmek imkansız. hiçbir sosyal ortamda değiller ki sanalda olsun. küçük bir azınlık dışında.

flamenco
acaiptir.

enteresan olan sanal alemin sağcı olanlarının çoğuda ak partili değildir.
paraklitos

reelde yapacak bir şeyleri kalmayan solcuların sanala sığınmaları sonucu oluşan durum bu da bir süre sonra ortadan kalkacaktır artık marsa gidip orada mı eğemen olurlar bilmiyorum. ng>tas yok mu tas

tas yok mu tas

e yıllarca bilinçli olarak cahil bırakılan anadolu halkı yüzündendir bu. okul getirmediniz, öğretmen getirmediniz, daha yeni yeni muhafazakar insanların evine bilgisayar giriyor. durun hele bakalım.
zekeriya beyazit ozturk

Namaz yok, zikir yok, e türkan ablaları bunlara burs da sağlamış, çalışmak desen yok. Ya nete, ya kampüse ya da meyhaneye…
dilemma

olayı kendimden açıklayayım;

muhafazakar ve ya sağ görüşlü değilim * ama konunun islami kesim üzerine olduğu açıktır.

bazen düşünüyorum bırakayım bu tartışmaların hepsini buralarda harcadığım zamanı daha çok kitap okuyarak, daha çok muhabbet çerçevesinde konuşarak/dostlarımla muhabbet ölçüsünde tartışarak, kuran okuyarak, ibadet ederek ve işimde çok daha başarılı olmak için ilmi konularda birikim edinerek geçireyim diyorum.

ama sonra bakıyorum internette çocuklar her türlü siteye girebilir, yazılanları okuyabilir. muhakeme yetenekleri kuvvetli değildir. birileri karalama yapıyorsa, birilerini yeriyorken daha fena daha sapık bir zihniyeti yüceltmeye çalışıyorsa buna dur denilmesi şarttır.

yani allah rızası için buradayız elbette ve batılın hakim olmamasını istiyoruz. ana hedefimizde ise çocukların, hakikati arayanların muhakeme yapabileceği gerçekleri yazmaktır.

neden az : müslümanlar çok eleştiri ve kavga sevmez, huzursuz bir iç dünyaya hapsolmak istemez. bu yüzden uzun süre tartışmazlar.
biz neden burdayız : edeb için, ihya için. nitekim bizde bir süre sonra daha çok iç dünyamıza önem vereceğiz *

aslanbey

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir