Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Seçim Sonuçları İçin Ne Dediler


12 Haziran Seçimleri Ak Parti’nin zaferi ile sonuçlandı, genel beklentilerden farklı olarak süpriz yaşanmayan seçimlerde en büyük süpriz YSK’nın yeni seçim sistemine göre Milletvekili sayılarının değişmesiydi.

Gazete Manşetleri Seçimleri şöyle gördü;

Sol gazetelerle, islami gazeteler “zafer” başlıklarını farklı partiler için attı.

Radikal: “Sandığın Ustası”

Başbakan Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti, dünki genel seçimlerde oyların yüzde 50’sini alarak sandıktan zaferle çıktı.

Taraf : Sürmanşet “AKP Ezdi Geçti”, manşet “Halk Ergenekon İstemiyor”

Türkiye toplumu 2002’den beri iktidarda olan Erdoğan’a üçüncü seçim zaferini armağan etti. AK Parti her iki seçmenden birinin oyunu aldı.

Cumhuriyet: “Üçüncü AKP Dönemi”

Akp’nin oyu arttı vekil sayısı düştü. CHP oyunu da vekilini de arttırdı. BDP’li bağımsızlar hedefine ulaştı. MHP barajı aştı kan kaybetti.

Birgün: sürmanşet: “Blok Adaylarının Zaferi”, manşet: “Yaptıklarımız Yapacaklarımızın Teminatıdır”

Erdoğan balkon konuşmasında yine “kapsayıcı” mesajlar verdi. Baskıcı ve otoriter bir iktidar sürecinden sonra, Erdoğan’ın “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” sözü dikkat çekti.

Akşam: Sürmanşet “Turuncu Devrim”, Manşet “Maya Tuttu Kaset Koptu”

Siyaset yasağıyla başladığı iktidar yolculuğunda kesintisiz dokuz yılı geride bırakan Erdoğan’dan bir büyük zafer daha.

HaberTürk: “Türkiye Onu Seviyor”

Erdoğan üçüncü seçimde oyunu beş milyon arttırarak iktidarını sürdüren ilk lider oldu, “vurmaya değil sevmeye geldik” dedi.

Hürriyet: sürmanşet “Yine Erdoğan” , manşet “Hesap Değil Helalleşme”

Erdoğan gelenekselleşen balkon konuşmasında partililer “kıskananlar çatlasın” sloganı atınca, “onları da kucaklayacağız, seçim döneminde kırdıklarımız varsa haklarını helal etsinler” dedi.

Milliyet : Sürmanşet “Mendres’in Rekorunu Kırdı” manşet “Kemal Bey’in Kapısını Kıracağım”

Üstüste üç genel seçimde oyunu arttırarak zafer kazanan Erdoğan tarihe geçti. Menderes de üç seçim kazanmış, ancak üçüncü seçiminde oy kaybına uğramıştı.

Star : “Zafer”

Başbakan Erdoğan, üçüncü genel seçim oylarını arttırarak kazandı.

Sabah: sürmanşet “Haydi Usta”, manşet “74 Milyonun Hükümetiyiz”

Türkiye istikrara devam dedi. Başbakan Erdoğan ustalık dönemi için istediği vizeyi, her iki seçmenden birinin oyuyla aldı ve üçüncü kez iktidara geldi.

Vatan: “Rekora ‘Bi Daha'”

Erdoğan, Menderes’in 45 yıllık rekorunu kırdı. Türk siyaset tarihinde üstüste girdiği üç genel seçimi hem de oylarını arttırarak kazanan ilk lider oldu.

Zaman: “Yüzde 50 Oyla İstikrara Güçlü Destek”

Millet son sözü sandıkta söyledi. AK Parti’ye üçüncü kez destek vererek istikrarın devam etmesini istedi. Ancak illerin milletvekili sayılarının değişmesi, hükümetin meclis gücünü zayıflattı.

Yeni Şafak: “Ustanın Zaferi”

Başbakan Erdoğan her iki kişiden birinin oyunu alarak tarih yazdı. Sahiller dahil Türkiye AK Parti’nin renklerine boyandı.

Posta: Sürmanşet “AKP Ezdi Geçti”

Manşet “Vurmaya Değil Sevmeye Geldik”

Evrensel: “Seçimin Galibi Blok”

AKP’nin Türkiye genelinde oy oranı yüzde 50’yi bulmasına rağmen milletvekili sayısı düştü. CHP oyunu arttırmasına rağmen beklentisinin altında kaldı. Blok ise milletvekili sayısını geçen döneme göre katladı.

Özgür Gündem: “Özerkliğin Zaferi”

Demokratik ulus ittifakı ve Kürt ulusal birliği şiarıyla seçimlere katılan blok bütün baskılara rağmen zaferle çıktı. Halk özerkliğe evet dedi.

twitter

@hsalihzengin: bu seçim şunu gösterdi: Ölen liderler üzerinden oy toplama devri geçti artık! Erbakan, Yazıcıoğlu, Ecevit’in ardına sığınan partiler boşa kürek salladı.

UmitArifOzsoy‎ Secim sonuclari BBP isimli partinin tabanini tamamen AKP de oldugunun resmidir

numan_ceyhan‎ Turkiye, bir secim sinavindan daha yuzunun akiyla cikarak, demokrasisini gelistirip pekistirmistir.Tum secmenleri ve secilenleri kutluyorum.

zeynepcanak‎ Güneş doğar doğmaz yükselmez, bu zaman ve emek ister. Mevcut seçim sonuçları bu aşamada bizler için başarısızlık değil.

edargecit‎ Bu seçim sonuçları KK’yi orada oturtmaz.2009 İl Genel Meclisi sonuçlarında CHP:23.08’di.şimdi 25,9… KK, 2,8 fark için mi konuşacak?

hata404‎ Seçim sonucu: sistem partileri sadeleşti 2 oyuncu (milliyeçi/muhafazakar ve ulusalcı/kemalist) kaldı ama kürtler topu patlatıp oyunu bozacak

CHP_online bu secim gostermistir ki, buyuk kazanimlar yerine kucuk kazanimlari elde etmek ve bunlari kemiklestirmek esas olmalidir

izzetkocak‎ Seçim sonuçlarından sonra herkes herkese çamur atmaya başladı; sakin olun bu kadar çamur olmaya gerek yok!

@zeynepgurcanli: MHP’nin oy orani yuzde 13. Nereden mi biliyorum? secim tarihi;12.06.2011Yani; 1+2+0+6+2+0+1+1=13 Sayin Bahceli’den patent ucreti almayacagim

asosyalpisi‎ Sosyal paylaşım sitelerine Aziz Nesin’in Atatürk’ün sözlerini yazınca seçim hakkında hiçbir şey degişmeyecek…

erengullu‎ Bir Chpli arkadasimin secim yorumu: ‘Ampülü söndürelim dedik, adam bize floresan dösedi.’ :)) #bizberaberTurkiyeyiz

dincalkin‎ İnsanların CHP’nin iktidar olamayacağını anlaması için daha kaç seçim yitirilmesi gerekiyor.Solda yeni bir siyasi oluşuma gereksinim var

cb_yalcin‎ Gaza geldim, bir seçim değerlendirmesi yazısı mı yazsam acaba? Adını da buldum: ‘Kaybedenler Klübü’

murateren77‎ Seçime 1 ay kala seçim sistemini değiştirip 50% oy oranının temsil yeteneğini 46%’dan daha aşağı çeken YSK’ya da bir alkış istiyorum..

@suatkilicsamsun: Seçim bitti… Duramam evde, teşekkür turuna çıkacağım Samsun’da %62 için…

Erkan_Behcet: AKP oylarını %50 civarında gösteren anketçilere karşı”seçim günü onların kıçına teneke bağlayacağız”diyen GÜRSEL TEKİN’e selam olsun…

bdllh‎ herkesin mutlu olduğu sonuçları da ilk kez görüyorum. ne mal bir seçim oldu bu ya?

hbaltuntel‎ Seçim günü yağmur yağdığı için mi acaba sahillerin partisi sahilleri terk etti. Yoksa denize mi döküldüler?

huseyinarduc‎ Secim tahminleri tutmayanlarin suratlari bes karis is yerinde. O degil de kimse akp ye oy vermemis soruldugunda. Kim verdi peki ?

48kutay: ulan fener bizi yenince facebook’a yine girilir de chp seçim kaybedince hiç girilmez..

mgunduz‎ Yanlış oy kullanan 10 bin CHP oyu gerçekse, boşuna AKP nin seçim başarısını 2 paket makarnaya bağlamasınlar.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir