https://juragankomik.com
Cuma , 19 Nisan 2024

Şeffaflık Çağı

Facebook’a 24 saatte  700 bin kişi üye oluyormuş. Tüm bu kişiler yazılar paylaşacak, yorumlar yapacak ve arkadaşlarının paylaşımlarını takip edecekler bu da yaklaşık günde 1 milyar  bilgi demek.  Twitter’a ise günde 300 bin kişi üye oluyor. Bunlar ulaştığım son istatistiki bilgiler. İnternet artık insan hayatında lüks değil hayatın parçası. Hatta biraz daha ilerisine gidelim  hayatımızın önemli bir parçası değil bizzat hayatımızın merkezi bile  diyebiliriz. Peki bu ne demek? Hep diyoruz ya hani sosyal medya önemli bu çağı doğru okuyamayan kaybeder diye…  Evet ama  tüm bunları söylerken, ifade ederken bir şeyi gözden kaçırmamakta yarar var. O da sağlıklı bilgi. Eğer sağlıklı bilgiden koparsak o zaman ortalık koca bir bilgi çöplüğüne dönüşecek. Peki bilginin kontrolü mümkün mü? Sosyal medyada sağlıksız bilginin önüne nasıl geçilir? Kurum ve kişilerin sosyal medyada yerlerini alması bu yüzden önemli. Anında müdahale ve gerekli bilgi paylaşımlarıyla bunun önüne geçilebilir kanaatindeyim. Diyelim ki x firmasısınız ve sosyal medyayla bir bağınız yok.  O gün markanızla ya da bırakın markayı kişiliğinizle  alakalı bir linç kampanyası aldı başını gidiyor siz marka olarak, kişi olarak  sesinizi nereden duyuracaksınız? Bir gazete yalan haber yapsa bunu tekzip etme şansınız var. Ya da bir tv programında hakkınızda hak etmediğiniz söylemler içinde bulunulsa anında o programa bağlanıp cevap verme şansınız var. Peki sosyal medyada yüzlerce vatandaş gazeteciliği yapan şahıslara karşı nasıl bir yaptırımın içine gireceksiniz? Bunu bilemediğiniz için kesin, keskin bir dille oturduğunuz koltuklardan sanal alem delikanlıları, klavye delikanlıları, internet çöplüğü beyinliler diye belki de hakaretler edeceksiniz onlara.  Fakat bu davranış size olumlu mu dönecek sanıyorsunuz? Hayır çünkü bu klavye delikanlıları, sanal alem faso fisoları olarak gördüğünüz kişiler artık sandığınızdan da güçlü konuma eriştiler. O yüzden vakit kaybetmeden bu çağın gerekliliğini yerine getirmeli ve üniformaları, koltukları vs vs leri bir kenara itip tabi saygı çerçevesinde bu alanlarda olmalısınız. İlla bir linç kampanyasının içinde olacaksınız diye bir şey de yok ama bu da sizi sosyal medya alanından uzak tutmamalı.  Birebir iletişime geçmelisiniz insanlarla. Kurum olarak, marka olarak hatalı mı davrandınız özür dileyin, hatanızı kabul edin. İnanın bu davranışınız milyon dolarlar harcayıp yapacağınız reklamlardan daha etkili sonuca ulaştıracak sizi.

Sosyal ağlara gelin duygularınızı, düşüncelerinizi paylaşın. Çağımızda iletişim artık dünyada 1 saniyeye sığacak kadar basit. Çok kısa bir süre içerisinde binlerce insana ulaşın. Yazdığınız yazıyı binlerce insana  sunun. İnsanlara kapalı kalmayın. İnsanlar sizlere maille, facebook yoluyla, twitter yoluyla ulaşabilsinler. Zamanın ruhu bunu gerektiriyor. Bu ruhu akla dönüştürün ve kazançlı çıkın. Bu ruhu akla dönüştürmenin öncüleri olun bu algıyı yükseltin. Birey merkezli demokrasiyi kurumlarınıza, markalarınıza böyle böyle yayabilirsiniz.

Bilişim toplumu özgüveni yüksek toplum demektir. Kapalı kapılar ardında sıkışmış toplumun özgüveninden bahsetmek abesle iştigal olacaktır. Bugün ziyaret ettiğiniz bir siteden gördüğünüz ürünü Fransa’dan, İngiltere’den bile sipariş edebiliyorsunuz. Bugün dünyanın öbür ucu diye bir kavram kalmadı.

Karnınız acıkıyor nerde yemek yesem diye düşünüyor internete giriyor ve kaliteli lokantalar üzerine araştırmalar yapabiliyorsunuz.  Yüzlerce insanın olumlu fikir beyan ettiği lokantalara giden bir sürü kişi var. Bakın insanlar interneti bu derece etkin kullanır halde. Yemek yiyeceği yeri bile araştırıp, sosyal ağlarda yorumları analiz edip öyle gidiyor. Ya da bir sinema filmine gitmeden ilk önce açıp interneti film hakkındaki eleştirileri okuyor. Böyle bir yönlendirmenin gücünden bahsediyoruz yani. Dolayısıyla böylesine bir dünyada çoğulculuğu, katılımcılığı anlayamayan sınıfta kalacaktır. Ve kalmaya mahkumdur da zaten.

Unutulmamalıdır ki sosyal ağlar bugün hayatın merkezinde. Oralarda yoksanız hayata da dokunamıyorsunuz. Bütün sosyal ağlarda var olmalısınız, stratejiler geliştirmelisiniz. Her an bir yeniliğin ortaya çıktığı, beş dakika önceki bir haberin beş dakika sonra eskidiği, zamanın bu derece minimalize edildiği bir çağda sosyal ağlar olmadan var olmak mümkün değil. İnsanların her sabah yataktan kalkınca ilk iş olarak facebook, twitter  hesaplarını açtığı bir çağda başka da bir şansınız yok zaten.

 

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir