Pazartesi , 30 Ocak 2023

Serdar Kuzuloğlu Konuk Protestosuna Cihat Akbel İle Cevap Verdi

Hafta içinde Twitter Popçu Aylin Aslım olayı ile çalkalandı. Cihat Akbel isimli twitter kullanıcısı Aylin Aslım’ın kendisine “abazan” demesinden sonra sosyal medya’da “özür dile aylin aslım kampanyası” başlamıştı.

TRT Haber’de her cumartesi gecesi “sosyal medya tv” adıyla program yapan Radikal gazetesi yazarı M.Serdar Kuzuloğlu Cihat Akbel’i programına çağıracağını duyurdu. Bu duyuru üzerine  ipek Tanrıyar dahil diğer 3 konuğu arayıp programlara katılmamasını talep eden Aylin ASLIM Serdar Kuzuloğlu’nu ilk kez konuk protestosuna maruz bırakmış oldu.

Program açılışında Serdar Kuzuloğlu Aylin Aslım ile dost olduğunu ama kırıldığını belirterek sosyal medya’da herkesin eşit olduğunu Cihat Akbel’e gösterilen tepkinin haksız olduğunu vurguladı.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliğinden de örnek veren kuzuloğlu ” tüm hayvanlar eşittir bazı hayvanlar daha eşittir” sözü ile durumu özetlemeye çalıştı.

 

Programa tek konuk olarak katılan Cihat Akbel programda “TROLL” olarak gösterildi. Troll kavramını ise kuzuloğlu şöyle açıkladı; “troll internette tartışmaların içine girip ortalığı karıştıran yapay gündem oluşturan kendi istediği gibi olayları manipüle eden kullanıcılara denilir”

Konuk protestosuna çok kızdığı belli olan Kuzuloğlu twitter’da #cihatakbelteksizhepiniz hashtag’ı üzerinden ünlülere göndermede bulundu, hashtag kısa sürede TT listesine girdi.

Bu konunun nereye varacağı merak konusu,

Kuzuloğlu’nun Aylin Aslım Sendromu diye nitelendiriği olay ile ilgili Popçu Aylin Aslım’ın avukatı Burcu Erdoğan şöyle bir açıklama yapmıştı;

Aylin Aslım’ın, uzunca bir süredir İzmirli bir şahıs tarafından internet ortamında (özellikle Twitter’da) taciz edildiği kamuoyu tarafından bilinmektedir. Şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve İstanbul Başsavcılığı tarafından şahsın kimliği ve adresi tespit edilmiş, ikametinde arama yapılmış, delil tespiti amacıyla bilgisayarlarına el konulmuştur. Hakkındaki soruşturmaya rağmen bu şahıs, hem Aylin Aslım’a ve arkadaşlarına, hem de takipçilerine karşı tacizlere devam etmiştir. Taciz mesajları dayanılmaz bir hale gelince, Aylin Aslım “Abazan trollerin en neşeli saatleri bu saatler. Adamsınız, adamın dibisiniz. Sizin de işiniz zor be… “ şeklinde bir twit atmıştır. İnternet medyasında aceleyle hazırlanan haberlerde geçtiği gibi, bu mesajın muhatabı Aylin Aslım’ın takipçileri değil, kendisine taciz ve hakaret mesajları gönderenlerdir. Ne yazık ki, Aylin Aslım’ın tacizcisine karşı vermiş olduğu cevap, kendisini “abazan“ların sözcüsü zanneden @cihatakbel rumuzlu bir kişi tarafından linç kampanyasına dönüştürülmüş ve tacizin boyutu daha da artırılmıştır. Konunun ne olduğunu bilmeden her türlü twit atanların yanı sıra takipçi kazanmak için her hashtag ibaresine twit atanların da devreye girmesiyle ortaya TT (trending topic) konusu olan bu durum çıkmıştır. İnsanların kişilik haklarını ihlal eden @cihatakbel rumuzlu ve ona destek olan diğerleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Bilinmelidir ki, rumuzlar internette anonimlik hakkının bir parçasıdır fakat tacizin maskesi olamaz. Rumuzların arkasına saklanılarak soruşturma dışı kalınacağı inancının adalet önünde geçerli olmadığını hatırlatmak isteriz. Kamuoyuna saygıyla bildiririz. “

Kaynak: sosyalmedyahaber.com

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir