Salı , 9 Ağustos 2022

Sessiz kalan konu: Özel sektörde başörtü yasağı!

Bu yazıyı yazmadan önce aslında ne kadarda geç kalınmış, hiç bahsedilmemiş ve ortaya çıkarılmamış bir konu olduğunu düşündüm.

Öncelikle işe şu noktadan başlamamız gerekli ; Anayasada kadınların baş örtülü bir şekilde kamu alanlarında bulunmaları ve tüm hizmetlerden yararlanmaları serbest(ki bazı istisnalar halen orduevlerinde askeri alanlarda devam ediyor.) ama kamu çalışanı olmaları yasak.

Peki özel sektör bunun neresinde? Yani anayasa kamu çalışanı olmayı yasaklıyorken özel sektörün tutumundan haberi olan var mı?

Bugün Türkiye’nin en büyük şirket listesini çıkartıp ardından değerlendirmek istiyorum. İşte Türkiye’nin en büyük sektör şirketlerinde başörtülü kadın çalıştırma profili

Gsm sektörü;

Turkcell – Bugün altında bulunan grup şirketleri(Global Bilgi, Turkcell Superonline) de dahil binlerce istihdam sağlayan Turkcell grup bünyesinde başörtülü çalışan yok. Başörtülü olan kişilerin çalışma istekleri de insan kaynaklarından direk eleniyor.

Vodafone -İngiliz şirketi vodafone’da da durum aynı. Grup şirket bünyesinde başörtülü çalışan hiç yok.

Avea – Türk telekom ortaklığı bulunan şirket bünyesinde yine aynı şekilde başörtülü çalışan hiç yok

Gsm sektörünün tamamında baş örtülü çalışan istihdamı kesinlikle yok.

Bankacılık sektörü;

Başörtülü çalışanı olmayan/yasak olan bankalar;

Garanti bankası – Doğuş grubu bünyesinde faaliyet gösteren Garanti Bankası bünyesinde şubeler ve genel merkez operasyonu dahil başörtülü çalışan hiç yok.

Türkiye İş bankası – Chp’nin de ortakları arasında bulunan İş bankasında başörtülü çalışan hiç yok.

Yapı Kredi Bankası – Koç grubunun bu bankasında da genel müdürlük ve şubeler dahil başörtülü çalışan hiç yok.

Finansbank – Özyeğin grubundan yunan finansmanın satın aldığı bu bankada da hiç başörtülü çalışan yok.

Akbank – Sabancı grubunun bu bankasında da genel müdürlük ve şubeler dahil başörtülü çalışan hiç yok.

Şekerbank

Ing bank

Hsbc bank

Devlet bankaları kamu kuruluşu olduğundan dolayı başörtülü çalışan barındırmıyorlar.

Başörtülü çalışan istihdam eden bankalar;

Al baraka Türk

Kuveyt Türk

Bank Asya – Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen bu bankanın şubelerinde çalışan yok(zannediyorum müşterilere şirin görünmek için) ama genel merkezlerde var.

Türkiye Finans Bankası

Bu örneklerin binlercesini daha buraya yazabilirim. Ama bu Türkiye’nin en önemli iki sektöründen bir analiz sunmak istedim. Anayasada hiç bir kanun olmaması rağmen Türkiye’nin en büyük kuruşları ve holdingleri başörtülü çalışan istihdam etmek istemiyorlar. Peki siz başörtülü kadınlar? Siz ve sizin gibileri kapısından içeri sokmayan, çalıştırmayan bu özel sektörlerin müşterisi olmak, onlara para kazandırmak hiç mi rahatsız etmiyor sizi ?

Gerçekten merak ediyorum. Bu kadar mı kanıksadık ve iç dünyamızda normalleştirdik bu yasağı? Hadi devletin oyunları neyse de bu özel sektörlerin başörtülü çalışan yasakları için neden sesimizi çıkarmıyoruz? Üniversitede giriş konusunda ket vurulmuş, ardından devlet tarafından çalıştırılmayan, bu yanında özel sektörün neredeyse çok büyük kısmında çalıştırılması “sakıncalı” görülen başörtülü insanlara karşı uygulanan bu insanlar gerçekten çok mu tehlikeliler?

Bugüne kadar devletin yasaklarına ses çıkartan sizler, Özel sektörün de sizi “sakıncalı” görmesine neden hiç ama hiç ses çıkarmadınız?

Kim bilir? belki özel sektör korkar bu yazıdan müşterilerimi kaybedeceğim endişesine kapılırda bir şeyler yapma ihtiyacı duyar.

Ama sizler bu ve bu gibi durumları kafanızda istedikleri gibi “normal” olarak algılarsanız, işte o zaman çoktan kaybetmişsiniz demektir.

Salih BULUT

http://twitter.com/salihbulut

Hakkında salih

4 comments

  1. Selamlar,
    bu yasağın içinde büyümüş biri olarak bu yasakla beni yaşatmak zorunda kalanların Allah bin türlü belasını versin diyorum. Hiç öyle ıslah etsin diyemicem maalesef. Çünkü geçen hayatımda dile gelmeyen getirilmeyen bir psikolojik savaşın içinde geçirdim yıllarımı. Etrafıma baktığımda benim kadar işine bağlı ve titiz iş yapan çok nadir insan varken ülkeme firmama bu kadar katkı sağlarken ki bu benim düşüncem değil yöneticilerimin düşüncesi, neden dışlandım neden yaşıtlarım sevgiyle güvenle büyürken ben acaba hangi hocamın hangi yöneticimin hangi arkadaşımın aşağılayıcı davranışıyla karşılacağım diye etrafıma kuşkuyla bakmak zorunda bırakıldım. Hep bir siyasetin hep sucuların bucuların malı gibi gösterildim yazıklar olsun bu dar kalıplar içerisinde bana hitap edenlere ve bu kadar geri düşünürken kendini ilerici olarak düşünenlere. Ayrıca feminist hatunlar size sesleniyorum acaba başörtülere yapılan bu zulum cinsiyet ayrımcılığı değil midir?.Zira o dusuncede olan bir suru erkek giriyor başörtülünün giremediği kapılardan. Ve maalesef başörtülü oldugun için gidecek cok da biyerin olmadıgını düşünen seni 5 kuruşa çalıştıranlara da bir yazıklar olsun gitsin.

  2. selamün aleyküm .. bu konu çok ciddi ve kesinlikle mücadele gerektirir. nedense kabul edilmiş gibi görünüyor. tabi bu akıl almaz bişe ? nasıl kabul edile bilir ki? hele ki o orta okuldaki genç kardeşlerimizi bu kadar mı basite alıyoruz? yoksa onların o gencecik toy düşüncelerinden isyan etmelerini yürüyüşler yapmalarını mı bekliyoruz..? o kadar mı bozulduk. boş verdik bu davayı.. ALLAH rızası için bu konu üzerinde durun ve yardımcı olun belki sesler çıkar ve bu davayı ALLAH ın izniyle kazanırız. esselamün aleyküm ve rahmetullah

  3. güzel bir yazı teşekkürler

  4. Özel sektörü sadece banka ve telekomünikasyon firmalarından müteşekkil görmek hata. açıkçası bu gibi firmalarda çalışabilmek için başörtüsünü çıkaran ve başörtü takmak istiyorum şeklinde bir ısrarı olmayan birçok kişi tanıyorum. ‘Kariyer’ yapmak onlar için çok da önemliydi çünkü. Bir de başörtüsü mevzusu artık başörtüsü takanların da büyük bir çoğunluğu tarafından mesele olarak görülmüyor. Onlar 15-20 sene öncenin mazlumları iken şimdilerin zalimi olmaya hazırlanıyor ve bu hiç de yabana atılmayacak kadar gerçek. Görelim bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir