Perşembe , 2 Şubat 2023

Sessiz / Sensiz Bir Çığlık: Ayasofya

Bir insan nefes alır. Her insan nefes alır. Camilerde nefes alır. İbadethaneler neyle nefes alır ! Birikmiş birçok soru var. Bazen bu biriken sorular bir işaret bekler. Beklentiyi yanal – dikey ivmeler. Bu süreç dahilinde şiddeti kestirebilmek güç.

Öncesini anını sonrasını hazırlama çabasıdır muktedir olmak. İktidarla muktedir oldum olası garip gelmiştir.

Ayasofya İbadete Açılsın !

ilk an kulağa yabancı. Ne yani şimdi ne güzel duruyorduk bağlamı. Algılarda ufak bir şoklama. Alışkanlıkların mücadele alanı.

Böyle bir süreç içinde ansızın bulursunuz kendinizi. Aitlik bunla ilgili / ilintili. Toplumu hazırlamak mıdır / hazır olan toplumu harekete geçirmek midir o kısmı muğlak. sosyal medyanın bir ana caddesi olan facebook üzerinden başladı bu yol. Sonra twitter alanına sıçradı. Ardından köşelere taşındı. Belki daha öncesi de mevcut. Belki değil ihtimal var daha öncesi de.

Kırılma noktasını oluşturan arınma noktası. Arınacaksak bu olmalı diyor insan. Çünkü insan olmakla ilgili bir hal. 29 Mayıs 2012 üzerinde birikiyor damlalar. Perspektifin çizgileri belirgin.

Olmak veya olmamak değil tam olarak. Olmak veya olmuyorsa olması için yeni zeminler dizayn etmek. “İnşaAllah” kısmına el uzatmak. “MaşaAllah”ın idrakıyla yol almak. “Elhamdülillah”la ayrıntılaşmak. “Allah-u Ekber”e odaklanmak…

Görüntü alanında varsa bir düşünce oluşacaktır ister istemez. Bize kalan kısmı işte o görüntü kısmı.

Son tahlilde bir isteğin iskeletini kurgulamak veya kurgulanan iskelette yer almak.

Hakkında İsmail Hakkı Şengül

Yazar okur, okur yazar, yazar yazar, okur okur, kitap sever, sever kitap, sever sever, kitap kitap kitap!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir