Pazartesi , 30 Ocak 2023

Siber Paralı Askerlerin Yükselişi

Son birkaç yıldır Kaspersky Lab uzmanları, dünyanın farklı bölgelerinde, neredeyse tüm sektörlerden çok sayıda kuruluşu hedef alan, büyük ve gürültücü APT (Gelişmiş Siber Silahlar) çetelerini gözlemliyor. Bu çeteler her seferinde, sızdıkları ağlarda haftalar, hatta aylar boyunca kalarak ellerine geçirebildikleri her bilgiyi çaldı. Bununla birlikte, bu yaklaşımlarının uzun süre dikkat çekmeden kalma şansının gitgide azalması başarı beklentilerine zarar veriyor.

Bu nedenle yeni bir eğilimin yükselişine şahit oluyoruz: Son derece yüksek bir kesinlikle, vur-kaç taktiğini kullanarak saldıran küçük çeteler. Bu çeteler, kurbanlardan neleri almaları gerektiğini çok iyi biliyormuş gibi görünüyor. Temel olarak bu tür saldırganlar geliyor, istedikleri şeyi çalıyor ve hemen ayrılıyorlar. Kaspersky Lab uzmanları tarafından “siber paralı askerler” olarak isimlendirilen bu çeteler, talep üzerine siber casusluk/siber sabotaj faaliyetleri gerçekleştiren, kendilerine para ödeyen herkes için in istediğini yapan organize bir grup insandan oluşuyor.

Bu yıl keşfedilen ve spesifik olarak istenen verileri arayan bir APT kampanyası olan Icefog da bunun bir örneği gibi görünüyor. Virüsün bulaştığı iş istasyonları üzerindeki kötü amaçlı yazılımlara entegre edilen, uzaktan erişim teknolojilerinin yardımıyla kurumsal ağlarda saklanan verilerin manuel analizinden yararlanıldı. Bunun sonucunda, siber suçlular istedikleri belgeleri seçip kopyaladı. Kaspersky Lab analistleri, bu eğilimin gelecekte de büyümesini ve daha fazla sayıda kiralık küçük siber paralı asker grubunun son derece yüksek kesinliğe sahip vur-kaç operasyonları gerçekleştirmek üzere ortaya çıkmasını bekliyor.

Kaspersky Lab Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi Baş Güvenlik Araştırmacısı Vitaly Kamluk, konuyla ilgili olarak, “Kötü amaçlı programların kitlesel ölçekte dağıtılması, herhangi bir şirketi, hatta küçük ticari işletmeleri dahi etkileyerek, maddi ve fikri mülkiyet kayıplarına yol açabiliyor” diyor. “Siber suçlular, kurumsal bir ortamda, şifreleyici ve yok etme kutularından tutun, web sunucuları ve veri transferi ağları üzerindeki her kaynağı silip süpüren bir zombi’ler ordusuna kadar, alışılmamış yaklaşımlar kullanıyor” diyen Kamluk sözlerini şöyle sürdürüyor: “2013 yılında, aynı zamanda ilk kez tedarik zincirlerinin hedef alındığı bir vakayı tamir ettik. Zira büyük kuruluşlara ulaşamayan siber suçlular, Icefog saldırılarında olduğu gibi, yükleniciler gibi bu kuruluşların zayıf noktalarını hedef alıyor.” diye açıklıyor

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir