Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Siber suçlular, “Zencefilli Ekmek” ve “Dondurmalı Sandviç” seviyor!

Kaspersky Lab analizlerine göre siber suçluların hedef okları 2012’de Android’e çevrilmiş durumda. En popüler hedefler, Android’in 2.3.6 Gingerbread (Zencefilli Ekmek) ve 4.0.4 Ice Cream Sandwich (Dondurmalı Sandviç) olarak sıralanıyor.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab’inuzmanlarınca yapılan analize göre, 2012’nin son çeyreğinde, siber suçlular arasındaki en popüler hedefler, Android’in 2.3.6 Gingerbread (Zencefilli Ekmek) ve 4.0.4 Ice Cream Sandwich (Dondurmalı Sandviç) olarak sıralanıyor.

Android için yeni zararlı programlardaki hızlı büyüme üçüncü çeyrekte de devam etti. Kaspersky Lab uzmanları tarafından yapılan analizler de siber suçlular tarafından en çok hedef alınan platformların Android olduğunu ortaya seriyor. Android 2.3.6 “Gingerbread”, tüm zararlı yazılım yükleme blokelerinin %28’ini oluştururken, en yaygın saldırı alan ikinci versiyon ise, %22 ile yeni 4.0.4 “Ice Cream Sandwich” oldu.

“Gingerbread”, Eylül 2011’de piyasaya sürüldüğü halde, Android cihaz pazarının halen en popüler versiyonlarından biri. Hal böyle olunca, siber suçluların artan ilgisi de Gingerbread’e odaklanmış durumda. Kaspersky Lab Kıdemli Zararlı Yazılım Analisti Yuri Namestnikov, aynı ilginin Android’in en son sürümü Ice Cream Sandwich’e de yöneldiğini belirtiyor. Virüs yazarlarının ilgisinin diğer bir sebebi, işletim sistemlerinin son sürümlerini kullanan cihazların, genellikle çevrimiçi faaliyetler için daha uygun olması. Ne yazık ki aktif olarak web’de gezinen kullanıcılar, eninde sonunda zararlı sitelere giriş yapıyor.

 

 

YARISI SAHTE SMS ATIP, PARA ÇALIYOR

Kullanıcıların akıllı telefonlarında tespit edilen zararlı yazılımların yarısından çoğu, kurbanın mobil hesaplarından, özel numaralara SMS yollayarak para çalan zararlı yazılımlar olan “SMS Trojan”ları olarak belirlenmiş durumda.

OpFake ailesi, mobil zararlı yazılım aileleri arasında en yaygını (Anrdoid zararlı yazılımlarının %38.3’ü) olarak öne çıkıyor. Bu ailedeki tüm zararlı programlar, kendilerini Opera Mini olarak gizliyor. Cihazlarda tespit edilen zararlı yazılımların beşte biri, çoğu Plangton ailesine mensup olan çeşitli Trojan’lar. Bir cihaza kurulmalarının akabinde, bu Trojan’lar telefondaki verileri topluyor, komuta sunucusuna yolluyor ve siber suçluların komutlarını bekliyor. Bu ailenin zararlı yazılımları, gizlilik içerisinde sık kullanılanlar menüsünü ve ana sayfayı değiştirebiliyor.

Sıralamada üçüncü sırayı, üyelerinin popüler programların kurulumlarını taklit eden FakeInst ailesi alıyor (%17). Bu iki tipteki zararlı yazılımlar, çoğunlukla, siber suçlularca yaratılan alternatif uygulama dükkanları kanalıyla dağıtılıyor.

Bu tip mobil tehditlerden, özel mobil uygulamaların yardımıyla korunmak mümkün… Örneğin, zararlı yazılımlar ile bilgi hırsızlığına karşı güvenilir bir korumaya ek olarak, Kaspersky Mobile Security ve Kaspersky Tablet Securityaynı zamanda cihaz kaybolur ya da çalınırsa, verilerin güvende kalmasını sağlıyorlar.

“IT Tehditleri Evrimi: 2012 3.Çeyrek” raporuna securelist.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir