Cuma , 9 Aralık 2022

Sitede Kalma Süresi ve Ziyaretçi Yönetimi

Google Seo algoritmasında sağlıklı sonuçlar elde etmeye giden yolda ziyaretçilerin “Sitede Kalma Süresi” önemli yer tutuyor. Web sitenizde geçirilen ortalama ziyaret süresini artırmak ve başarılı bir sonuç almak için onların alışkanlıklarına göre web sitenizi dizayn etmelisiniz.

Sitede kalma süresinin artması içerik yönetimi ile doğrudan ilgilidir. Ziyaretçilere sunmuş olduğunuz içerik özgün içerik kavramı üzerinde durabilirim, takılabilirim hatta bunu sorun haline getirebilirim. Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim yer özgün içerik kavramı. Hoş bunu çoğu makalede dile getiriyorum ama bir kez daha belirtmiş oldum.

İçerik yönetiminde özgün olmak yetmez. İçeriğinizi zenginleştirmeniz onu bir hamur olarak düşünüp yoğurmanız gerekebilir. Yazım diliniz, üslubunuz okunmaya teşvik etmelidir. İçeriğinizi okumaya başlayan ziyaretçi istediğini almalı ve gereksiz bilgiler ile kafasını doldurmamalıdır.

İçeriği zenginleştirmek için yazım dili ve üslup dışında resim ve video gibi materyalleri kullanabilirsiniz. Yazıda bu içeriklerin olması okumaya teşvik edeceği gibi ziyaretçilerin onları inceleyerek sitede kalma süresini artırır. Yazı içerisinde insanların işlerine yarayacak tecrübelerinizi paylaşmaktan kaçınmayın.

SEO algoritmalarında yorumlar çok önemlidir. Sitenizde yer alan her yorum ayrı bir fikir belirtir. Yazılarınızda, ürünlerinizde vb. içeriklerinizde yorumların yer alması ziyaretçilere doğal ve özgün bir kaynak sunacaktır. Tüketimde her insan başkalarının yaptığı yorumları dikkate alır, az ya da çok dikkate alır ve okur.

SEO çalışmalarında teknik olarak değerlendirme yapacak olursak, tasarım ve yazılım detayları ziyaretçilerin sitede kalma süresinde olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurur. Tasarım karmaşık, reklam dolu, itici duruyorsa ziyaretçilerin sitede fazla vakit geçirmesini hatta ikinci bir sayfaya geçmesini beklemeyin. Yazılım ve tasarım hem sitenin açılma hızını hem kullanımını etkilemektedir.

Benzer yazılar ile sitenize gelen ziyaretçilerin alakalı sonuçların görmesini sağlayarak diğer sayfaları ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sadece benzer yazılar değil farklı kullanıcı kategorileri olabilir.

SEO ve ziyaretçi yönetiminde siteye gelenlerin nerelere tıkladıklarını, hangi alanların en az kullanıldıklarını öğrenebilirsiniz. Sitenizde bu verilere göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

2 comments

  1. Aydındere Haber

    evet kesinlikle yararlı bir açıklama olmuş. sitede geçirilen zamanın artması sonrası özellikle alexa verilerinde sıralamanızın nasıl artığını farkedeceksiniz.. tabi önemli olan ziyaretcilerin web sitenizde daha fazla kalmasını sağlamak için uygun içerikler üretmek…

  2. Sitede kalan ziyaretcilerin sayisini arttirmak icinde bence belli bir kitleye hitap etmelisiniz ki o kitleden insanlar siteyi devam li aktif bir sekilde ziyaret etsinler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir