Çarşamba , 27 Eylül 2023

Siyasilerin Yumuşak Karnı Sosyal Medya

SİYASİLERİN YUMUŞAK KARNI OLABİLİR
“Adaylar seçmenlerle seçim döneminde daha yoğun iletişime geçiyor. Oysa sosyal medya ya da daha doğrusu yeni medya sayesinde zaman kısıtlaması ortadan kalkıyor. Adaylar seçmene sürekli ve kesintisiz olarak ulaşabiliyor. Bu işin içinde sadece Twitter yok, bloglar ve çeşitli uygulamalar var. Yanılmıyorsam 25-30 milyon seçmen var. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 60’ı yeni medya kullanıcısı. Bu nedenle kalan yüzde 40 için adaylar bayrak asmak, kapı kapı dolaşmak gibi geleneksel yöntemleri kullanmak zorunda. Yeni medya önümüzdeki yıllarda daha etkili bir belirleyici olacak. Bu mecradaki içerikler gerçek anlamda insanları etkiliyor. Türkiye’de maalesef yeni medya içinde belirgin bir kuşak çatışması var. Açıkçası çoğu politikacımız bu mecraya inanmıyor. Kimisinin yapay iletişim aracı olarak gördüğü yeni medya araçları adayların yumuşak karnı haline gelebilir. Yeni medyada dikkat edilmesi gereken unsur elbette kirli bilgi. Genç kuşak yeni medyayı hızlıca benimsedi ve kendi yaşam alanına çevirdi. Bir yaşam alanında iyi şeyler olduğu gibi dedikodu, yalan gibi kötü şeyler de olur. Tek farkı gerçek yaşam alanında sayılı kişiler arasında bu etkileşimleri gerçekleştirirken, dijital mecralarda bu etkileşimler binlere, hatta milyonlara ulaşıyor. Manipülasyona ve kaos ortamına kolayca sürüklenebilecek bir ortam. Üstelik ağır iddialar ortaya konurken bu iddialar pervasızca konuşuluyor ve bu bir tehdittir. Bunlara rağmen inanıyorum ki sosyal medya insanların bilgilerini doğru yaydığı ve kullanıcıların güvendiği bir alana gidecek. Seçmenlere önerimse içerikleri teyit etmeden galeyana gelmemeleri. Bilinçli bir yol izleyerek oy verirken deneyim ve vicdanın ışığında bir yol izlemeliler.”

İÇTEN OLUN: Seçmenler adayın attığı tweetleri samimi bulmaz ve inanmazsa güven kaybına uğrayabilir.
ÖZÜR DİLEYİN: Hata yaptıysanız, takipçilerinizden özür dileyin. Toplumumuz hatasını anlayan ve özür dileyen insanları takdir eder.
TUTARLI OLUN: Tutarlılık yeni medyada gerçekten çok önemli bir unsur. Oluşturduğunuz içerik herkese ulaşıyor ve istenildiğinde o içeriğe ulaşılabiliyor. Bir dediğiniz bir dediğinizi tutmazsa anında insanlar bunu kanıtlayabilir durumda.
SAYGIN OLUN: Saygınlık ve itibar çerçevesinde içerik oluşturmalı ve öne çıkmayı bilmelisiniz.

İSMAİL HAKKI POLAT Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir