Pazar , 3 Temmuz 2022

Şok: İş Mülakatında Facebook Şifresini İstediler

Justin Bassett

 

 

 

 

 

 

 

İş mülakatına giren bir kişi kendisini en çetin sorulara dahi hazırlamalı. Ancak bu soruların da tabi ki bir sınırı olmalı…

İşverenlerin işe alacağı kişinin Facebook profilini kontrol etmesi anlaşılabilir bir seçim. Sonuçta sosyal ağ paylaşımlarından biri hakkında önemli ölçüde fikir edinmek mümkün.
Ancak son zamanlarda gelen haberler, Facebook konusunda bazı işverenlerin işi birkaç adım ileri götürmeye başladığını gösteriyor.
Mesela, New York’lu bir istatistikçi olan Justin Bassett’ın yaşadıklarına bakalım. Girdiği son iş görüşmesinde Bassett’tan Facebook kullanıcı adı ve şifresi istendi. Bassett, iş başvurusunu hemen  geri çekti. Ancak hatırlatalım; herkes bir iş imkanına sırtını çevirecek lükse sahip olmayabilir.
Bir kişinin internetteki profiline göz atmak, evinin açık penceresinden içeriyi gözetlemek ise, Facebook şifresini sormayı evinin anahtarlarını istemek olarak görebiliriz.
Bu yaşanan ilk örnek değil ne yazık ki. 2010 yılında güvenlik görevlisi olan Robert Collins benzer bir talep karşısında şifrelerini vermek zorunda kalmış, “Ailemi geçindirmek için o işe ihtiyacım vardı” diye konuşmuştu.
O halde biz de insan kaynakları yöneticileri ve işverenlere seslenelim. İşe alacağınız kişinin gizlilik ayarları izin verdiği ölçüde sosyal medya paylaşımlarına bakmakta tabi ki özgürsünüz. Ancak işe ihtiyacı olan kişilerin zayıflıklarından faydalanıp, Facebook veya Twitter şifresini istemek en hafif tabirle “ayıp” kaçıyor.
Lütfen bu da “her firma yapıyor” diye normalleşen bir mülakat tekniğine dönüşmesin.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir