Çarşamba , 22 Mart 2023

Somut Örnek ve Fotoğraflarla Gerilla Pazarlama

guerilla marketing adıyla da bilinen gerilla pazarlama teknikleri ve tanımı hakkında ekşi sözlük‘te somut örnekler verilmiş bu örnekler üzerinden önce gerilla pazarlamayı tanımlayalım sonrada nasıl ve nerede kullanılmış onu öğrenelim;,

minumum kaynak ile maksimum sonuç getirecek marketing yöntemi. türkiye’ de çok az tanınsa da artık yurtdışında üniversitelerde ders olarak bile işlenir oldu. genelde ufak ve orta ölçekli işletmelerin dev firmaların sınırsız finans kaynaklı tanıtımlarına karşı uygulayabileceği bir yöntem. aslında konu çok geniş hatta konuyla ilgili bir dolu kitap falan da var ama en özet hali bu.

alpinist

guerilla marketing; tv, radyo, billboardlar disinda kalan, denenmemis dis mecralarda sunulan ve farkliligini bu sekilde yaratan reklam turudur.
guerilla kelimesinin, savasla ya da piyasanin rekabetci olmasi ve sert kosullariyla ilgisi yoktur.

orneklerini gorebileceginiz site icin;
http://www.thecoolhunter.net/ads
seizure

cem uzan star gazetesini ilk kurdugu zaman, gazetenin matbaasında calısacak iscileri dogan matbaacılık sirketinden secmis ve dogan matbaacılıkta calısan iscilerin hemen hepsi cem uzanın cazip tekliflerini degerlendirerek aynı gun icinde yonetime haber vermeden islerinden ayrılmıstır, dogan matbaacılık gazetelerin basılması ile ilgili onemli bir ekibini uzan’a kaptırınca ortada kalmıs, obur gun icin gazetelerin basılamaması gibi onemli bir tehlike ile karsı karsıya kalmıstır, hem star gazetesi ilk basımını yapıcagı gun buyuk sukse yapacak hemde dogan yayın holdingin gazeteleri o gun piyasaya cıkamayıp buyuk bir prestij kaybıyla karsı karsıya kalacaktır. dogan yayın holding buyuk bir panikle ingilteredeki uluslararası matbaa sirketini arayıp acil yardım istemis ve aynı gece ozel ucakla ingiltereden matbaa konusunda uzmanlar gelmis ve sabahlayarak gazetelerin basımını yetistirmislerdir. bu turkiye acısında guerilla marketing’e bir ornek olabilir sanki

pele

firmalarının sanal ortamda da başvurduğu, düşük bütçeli fakat etkili pazarlama tekniği. süreç şöyle işliyor: bir firma, hitap ettiği kitlenin takıldığı önemli forum ya da community sitelerindeki kilit ve popüler kişilerle anlaşıyor. daha sonra bu sitelerde, ürünleri hakkında övgü dolu ve abartılı yorumlar yazılması sağlanarak kulaktan kulağa ve oldukça hızlı bir tanıtım başlatılıyor. pozitif referans, içerden ve “onlardan” biri olduğundan potansiyel tüketicinin sıradan bir reklama karşı duyabileceği önyargı da otomatik olarak aşılmış oluyor.

rainbyte

bu pazarlama stratejisinde asıl amaç, beklenmedik ataklarla, cesur hareketlerle rakibi demoralize etmek, sürekli rakibi yoklayarak bir açığını bulmaya çalışmaktır.

bu stratejide legal çerçeveden çıkılmadığı (ya da çıkılmıyor taklidi yapıldığı) sürece her yol mübahtır. rakibin çalışanlarını, ceo’larını çalmaktan tutun da şok fiyat indirimlerine kadar her yol denenir.

rakiplerin çok güçlü olması da problem değildir, örneğin premium sınıfta bulunan ve pazarın en kalitelisi, en üstün markası olarak algılanan pahalı ürünlere sahip bir firmaya karşı, piyasaya daha da pahalı ürünler çıkararak meydan okunabilir. bu da böyle bir olaydır.

theos ek mekhanes

markaların alışılageldik pazarlama-reklam yöntemlerinin aksine, ürünlerini veya hizmetlerini günlük yaşamda her an, her yerde, her biçimde karşımıza çıkararak -genellikle şaşırtarak akılda kalmayı hedefleyerek- başvurdukları tanıtım etkinlikleridir.

cat challenges against all

Bir kaç reklam örneği

d
d

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir