Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Sony, siber saldırıya maruz kaldı

Daha vizyona bile girmeyen filmlerin kopyasını çaldılar

Sony Pictures bilgisayar sisteminde bulunan 4 adet henüz vizyona girmemiş film, Guardians of Peace (GOP) olarak adlandırılan hacker grubu tarafından siber saldırı sonucunda internet ortamına sızdırıldı. 4 vizyona girmemiş filmin yanı sıra geçtiğimiz aylar içerisinde vizyona giren Brad Pitt’in baş rolde oynadığı film Fury‘nin de orijinal DVD kopyası internet ortamına sızdırıldı.

“Annie”, “Mr. Turner”, “Still Alice” ve “To Write Love On Her Arms” filmlerinin orijinal kopyaları dosya paylaşım ve torrent ortamında paylaşılırken Sony’nin yan şirketi Sony Pictures’u tehlikeye atacak finansal raporlarda siber saldırı sonucunda ele geçirildi.

Sony Pictures 2011 yılında, Haziran ayında bir kez daha siber saldırıya maruz kalmış, bu saldırı sonucunda o yıl içerisinde sunulan 75 bin adet ücretsiz müzik sahibi olmanızı sağlayan müzik kuponu kodu ve 3.5 milyon adet kupon kodu da ele geçirilmişti. Hem Sony’yi hemde film yapımcılarını zor duruma düşüren bu olayın arkasındakiler ise iz bırakmamış gibi gözüküyor.

“Ek olarak: İnternette onlarca film indirebileceğiniz, izleyebileceğiniz site bulunmakta fakat yeni çıkan filmleri indirmek, internetten izlemek yerine 15-20 TL cebinizden çıkararak sinemada izlemeyi tercih etmenizi rica ederiz. Ücretsiz olarak izlediğiniz o filmlerde insanlar aylarca emek harcayıp milyon dolarlar harcıyorlar, inanın sinemaya vereceğiniz paranın size hiç bir zararı olmayacaktır, lütfen emeğe saygı gösterelim…” 

 

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir