Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Sosyal Ağlar ve Vicdan Muhasebesi..

Sosyal ağlar Sosyal Canavar’a mı dönüşüyor! Evet, yanlış okumuyorsunuz. Bu hafta başında art arda sosyal medya sitelerinde yayınlanan özel bir haberden etkilenip sizlerle paylaşmak istedim.
İnternet üzerinde hizmet veren sosyal ağlarda bir araya gelip paylaşmak, öğrenmek ve hatta coşup, eğlenmek çok güzel. Ama bu bazılarımızın hayatını belli ki olumsuz etkiliyor. Sosyal ağların maksadı dışına taşan ve vicdanları rahatsız edecek noktaya varan bu haber açıkçası benim bünyemi biraz sarstı. Kendi durumumu düşündüm ve empati yapmaya çalıştım ama olmadı. Suudi Arabistan’da yaşayan “Saud bin Nasser Al Shahry” oğlunu, üstelikte, Facebook’ta satışa çıkarmış. 20.000.000 $ da bedel belirlemiş. Haberi dikkatle okudum, tekrar okudum ve bir daha okudum. İkna olmadım, Google’a da sordum. O da önüme aynı haberi yayınlayan farklı siteleri döktü. Onları da dikkatle okudum. Yayınlanan haberlerde yasa dışı para tahsilat işi yapan babanın işyerinin kapatıldığı ve maddi sıkıntı da olduğu için bu yola başvurduğu yazılıydı. Maddi sıkıntılar yüzünden oğlunu satışa çıkardığı söyleniyordu.
Doğrusunu söylemek gerekir ise bir ailenin evladını başkalarına vermek istemesi vicdanen çok rahatsız edici bir durum. Hem mecbur kalanlar, hem alanlar hem de dışarıdan bu olaylara şahit olan bizler açısından. Doğru ya da yanlış, herhangi bir yorumda bulunmak bence mümkün değil. Bana kalırsa çoçuğuna mutlu bir hayat, güvenli bir gelecek ve iyi bir eğitim sağlayamayacağını düşünen ailelerin çoçuklarını evlatlık olarak vermeleri uygun bir karar. Dışarıda çoçuk sahibi olamayan, ancak bir çoçuğa belki de kendi öz ailesinden bile daha iyi bakabilecek bir sürü mükkemmel insan var. En az ailesi kadar hatta belki de daha sıcak, şefkat ve sevgi dolu bir aile ortamı sağlayabilecek çiftlerin ya da bekarların, sağlıklı koşulları sağlayamayacağı ortada olan ailelerin çoçuklarını evlat edinmelerinde bence bir sakınca yok. Ancak bu bağışın para karşılığında bir değiş tokuşa dönmesi farklı bir olay. An itibari ile içinde bulunduğum durumda aileyi yargılayabilecek konumda hissetmiyorum kendimi. Böyle bir mecrubiyet içerisine hiç düşmedim. Düşsem ne yapardım onu da bilemiyorum.
Benim bahsettiğim haber de beni üzen bir çocuğun herhangi bir eşya, herhangi bir mal gibi böylesine fütursuzca satılığa çıkarılmış olması. Öte taraftan vicdani olarak, bu olaya alet oldum mu olmadım mı bunu bilemeyişim. Olduysam ne kadar oldum ? Bu yüzdendir ki haberi bir kaç tane farklı siteden takip etmek ihtiyacı hissettim. Abartılıp abartılmadığını anlamam gerekiyordu. İnsan ticareti, köle ticareti adı herneyse bunları geride bırakalı çok olmuş olmalıydı. Haberi okuduğum sitelerden birinde Sudi Arabistan’da insan ticaretinin 1962 yılında yasaklandığı ancak sözde yasaklara dair herhangi bir yaptırımın şimdiye kadar kimse için uygulanmadığı yazıyordu. İşin aslı insan ticaretinin bu ülkede hala yaygın olduğundan bahsediliyordu. 21. Yüzyıllda insan tacirleri, köleler ve dayanağı ileri teknolojiler & algoritmalar olan Facebook. Hadi bu son kelimeleri tek bir cümle içerisinde kullanın. Ne kadar tuhaf değil mi? Tabii bu Sudi Arabistan’ın kendi değer yargıları ve vatandaşlarına verdiği değer ile ilgili bir durum. Ancak ne var ki Facebook’un bu olayın içine istemeden de olsa karışmış olması traji komik.
Siz olsanız ne yaparsınız. Engelleyebilir misiniz? Üstelik Facebook açısından daha da kötü. Belki de şimdiye kadar kaç tane insan ticareti vakasına farkında olmadan alet oldular. Facebook’un bir Amerikan şirketi olduğunu düşünürsek firma ile ilgili Amerikan kamuoyunda ve yanı sıra duyarlı Avrupa’da konu etrafında toplanacak olumsuz algı oluşma ihtimali yüksek. Bu durum şirketin değerini nasıl etkiler? Bu alanda yatırım yapan diğer sosyal ağların şirket değerleri ne olur? Ya da böyle bir vaka start-up sosyal ağlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların iştahını keser mi? Bu olay büyürse ve sosyal ağlara birtakım kısıtlamalar gelir ise biz kullanıcılar ne kadar etkileniriz? Sosyal ağlarda reklam-pazarlama-satış faaliyeti yapan gerçek ve basiretli tüccarlar nasıl, ne kadar etkilenir? Öte yandan “corporate governance” diyoruz Bu şirketlerin iş ortakları bu durumdan etkilenirler mi? Ethic Investment deniyor, bu takdirde etik değerleri önemseyerek yatırım yaptıklarını iddia eden uluslararası fonlar yahut ta etik endeks hesapladıklarını iddia eden endeks sağlayıcılarının durumu ne olur ?
Bir sürü soru çıktı. Aslında daha da var, ama sıkıcı olmamak adına eklemedim. Tamamen vicdani boyutunu düşünerek yazmaya başladığım konu bakın uzadı geldi nerelere kadar dayandı. Kuşkusuz tüm suçu Facebook’a yüklememek gerek. Maksadı dışında kullanımı milyonlarca hesap içerisinde tespit etmeleri çok zor. Bizlerinde vicdani olarak sorumluluğu var. Üstelik işin bir de ekonomik boyutu var ki o mevzuuya bu yazıda girmemek lazım. Ama özetle şunu söylemek istiyorum vicdanlarımızı yaralayan bu ve benzeri olayların sosyal ağlarda önüne geçilebilir mi? Ne yapmak lazım? Facebook ve benzerlerinin yanı sıra, yasa koyucular nasıl önlemler almalı? Ve daha aklıma şu an gelmeyen pek çok soru. Sizlerinde değerli katkılarını beklerim zira ben konuyu takip ediyor olacağım. Sosyal ağların kullanımı gün geçtikçe artıyor ve özellikle çoçukların istismar edilmesinde bir şekilde pay sahibi olmak istemiyorum. Kim ister ki zaten ? Sağlıcakla kalın..

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir