Çarşamba , 30 Kasım 2022

Sosyal Devrim ve Suriye

© Cem Kızıltuğ

İnsanların temelde ‘merak’ duygusunu bir zaafiyet olarak kullanarak bu potansiyeli üretime döken ve klasik tabirle kapitalizmin en büyük silah olarak kullandığı sosyal medyanın ortaya çıktığı günden beri islam dünyasına, müslümanlara uğratacağı zararlar, tahribatlar konuşuluyordu. Neticede Asosyalliği, bencilliği, kadın-erkek arasında sağlıklı olmayan ilişkiler kurulmasını tetiklediği de doğrudur elbet. Sonuç olarak adaptasyon sürecinde görülen manzara ise; dini rolleri ön plana çıkan şahsiyetlerin (ilk karşı çıkanlar) dahil sosyal medya (facebook, twitter, youtube)’nın varlığını ve muazzam etkisini kabul edip sadece bu alan için profesyönellerle çalışıyor olması. Aslolan konuya gelmek maksadıyla bu kısmı uzatmayarak verdiğim örneğin sosyal medyanın etkilerinin anlaşılması yönünde yeterli olduğu kanısındayım.

Yakın zamanda bilindiği üzere Tunus’ta başlayıp Ortadoğu’nun ayaklanmasına ve Mısır’ın sosyal medyanın gücünü kullanarak rejimi devirmesine şahit olduk. Suriye’de olmam hasebiyle de bunun etkisini daha rahat gözlemlemiş oldum.

Suriye’yle ilgili dünya kamuoyuna sunulan haberlerin yaklaşık yüzde sekseni sadece bölgedeki grupların sosyal medyayı kullanarak paylaştıkları video ve yazılardan derleniyor. Yani bölgede muhabir falan yok. Bazı bölgelerde bir iPhone’nun silah kadar değer taşıdığı oluyor ve bunun bilincindeler.

Suriye’de yüzlerce grubun kendi bölgesinde Esad’a karşı direnmesini göz önünde bulundurursak konu daha iyi anlaşılacaktır. Hatta belli gruplar o kadar organize olmuş biçimde kullanıyor ki operasyonlar, çatışma anlar, ihtiyaçlar ve kayıplar resim ve videolarla desteklenerek metin haline dönüştürülüyor. Bölgedeki diğer gruplar ise hem önlemini hem de desteğini verileri göz önünde bulundurarak hazırlıyor.

Mısır örneğindeki gibi halk yürüyüş ve protestoları çoğunlukla sosyal medya üzerinden organize ederek gerçekleştiriyor. Bu bağlamda bunun eksi yönleri de var. Esed güçleri bazı ekipleri bu grupların verdiği habere gore operasyonlar düzenliyor. Bu da İki tarafında sosyal medyayı bazı durumlarda tattik olarak kullanmasının da önünü açmış oluyor.

Ayrıca Tunus ve Mısır’da da olduğu gibi gerçekleşen politik diyaloglar ve devrimler esnasında yollanan ve anahtar kelimelerine göre filtrelenmiş milyonla ifade edilen tweetler burada da değerlendirmeye alınmıştır.

Yani kısaca Suriye’deki savaşın bir kısmının da sosyal medya üzerinden gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dağınık olan düşmanların sosyal medyanın gücüyle hedeflerini belirleyip dayanışma kurması artık çok kolay.”

Hakkında Safa Kutlu

olumvarhaci.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir