https://juragankomik.com
Salı , 16 Nisan 2024

Sosyal İşaretleme ve Etiketleme Nedir?

Sosyal işaretleme, internette çoğalmakta olan ve hızla popülerlik kazanan,en yeni sosyal yazılım teknolojilerinden biridir (Damianos vd.,2007:1 ; Damianos vd.,2006). Geleneksel anlamda insanlar bir Web sitesini bulup beğendiklerinde onu “favoriler” kısmına kaydederler. Bir sonraki internete girişlerinde tarayıcıyı açarak favoriler bölümünde gezer ve ihtiyaç duyduğu sayfaya kolaylıkla giriş yaparlar.Bu tarz işaretleme,çoğu insanın aşına olduğu bir şeydir.

Sosyal işaretleme, geleneksel işaretlemeyi bir adım öteye taşıyor. Kullanıcılara, arkadaşlarıyla paylaşmak için kendi yer imlerini online olarak kaydetmelerine imkan verir. Buna ek olarak, kullanıcıların yer imleri, her her yerden ve her bilgisayardan erişilebilir hale gelmektedir. Sosyal işaretleme ile internet kullanıcıları kendi yer imlerini herkese açık olarak depolayabilmekte ve düzenleyebilmektedir (Weinberg,2009:197). Yer imleri,ulanıcıya özgü anlamlı anahtar kelimeleri içeren tanımlamalarla açıklanabilmektedir (Damianos vd.,2007:1).

Sosyal işaretlemenin amacı,kullanıcıların yararına bilgiye tekrar erişimi kolaylaştırmak ve konunun sunumunu sağlamaktır(Chan,2009).Sosyal işaretleme ile aynı görüşteki insanların birbirleriyle kolaylıkla ilginç ve ilgili içeriği paylaşma imkanı ortaya çıkmaktadır (Stokes,2009:126).

Günümüzde popüler olan sosyal işaretleme siteleri şu şekilde sıralanabilir (Weinberg,2009:10,201,212-215 ve 217-218):

• Del.icio.us
• StumbleUpon
• Diigo

Etiketleme, bireyin öğeye etiket yapıştırabileceği ve onu sınıflandırabileceği süreç yada faaliyettir (Azua,2010:64).

Etiketler,genellikle indeksleyiciler olarak bir yer imine tahsis edilen tanımlamalardır.Örneğin bir televizyon dizisi olan “House” ile ilgili bir yazı,”dram”,”FOX”,”televizyon”,”tv”,”ilaç”,”sağlık” ya da diğer olası etiketler arasında etiketlenebilmektedir (Weinberg,2009:199). Bu tanımlamalar,yer imli içeriğe bellekten tekrar erişmeyi kolaylaştırmaktadır.İnsanlar yer imlerine açıklama ve yorum ekleyebilmektedir ( Daimanos vd.,2007:1).

Etiketleme sadece bir sosyal işaretleme fenomeni değildir.İnsanların online içeriğin izini kaybetmemesini ve sonradan içeriğin olduğu sayfaların yerini saptamayı kolaylaştırmaktadır (Weinberg,2009:200).

Pazarlama alanında sosyal işaretleme ve etiketleme kullanıcıların işletme içeriğini nasıl kategorilendirdiğini görmek, Web sitesinin ve şirketin,izleyicilerin tarafından nasıl algılandığı hakkında bir fikir sahibi olmayı sağlayacaktır (Stokes,2009:128). Sosyal işaretleme siteleri pazarlama amaçları için kullanabilir. Web sitesine trafik sağlayabilir. Ayrıca sosyal işaretleme sitesinde yazı sunma,siteye çok önemli sitelerden link meydana getirmeye yarayabilir.

Sosyal işaretleme sitesine gönderildiğinde, yazıya tıklama yoluyla siteye ziyaretçi çekmede doğrudan bir etkiye sahip olmasına ek olarak, aynı zamanda arama motorundaki sıralamasının iyileştirilmesinde bir faktör olabilmektedir (Fox,2009:161-162). Aynı şekilde etiketleme de bir işletme için pazarlama iletişimi açısından aynı faydaları sağlayacaktır.

Hakkında Muharrem Yazıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir