Pazar , 4 Aralık 2022

Sosyal medya bağımlılığının 5 belirtisi

Hiç düşündünüz mü? “Ben sosyal medya bağımlısı mıyım?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsunuz, peki sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı biliyor musunuz? Yapılan araştırmalara göre kendinizin sosyal medya bağımlısı olup olmayacağınızı tespit edebileceğiniz kriterler bulunuyor. Lafı fazla uzatmadan bu kriterleri sizlerle paylaşalım.

Sadece Instagram’da paylaşmak için çaba göstermek

Instagram’a girip şöyle bir baktığınızda, platform üzerinde paylaşılan yemek fotoğraflarını hepiniz görmüşsünüzdür. Sadece Instagram’da paylaşmak için yemek yapanlar, amacı Instagram’da paylaşmak için gezip fotoğraf çekenler arasında sizde yer alıyorsanız, bu bir bağımlılık belirtisidir.

Her adımı saniye saniye paylaşmak

Gittiğiniz her yerde fotoğraf çekip Instagram’a atmak, gittiğiniz yerleri Facebook üzerinden belirtmek ve yaptığınız her şeyi paylaşmak, bir bağımlılık belirtisidir.

Hiç görmediğiniz biri hakkında çok fazla şey bilmek

Takip ettiğiniz fakat daha önce hiç karşılaşmadığınız biri hakkında gerekenden fazla bilgi sahibiyseniz, bu da bir sosyal medya bağımlılığı belirtisi olarak gösteriliyor.

Sürekli kıyaslama yapmak

Arkadaşlarınızın takipçilerine sürekli olarak bakıyor, kendi profiliniz ile onun profilini kıyaslıyorsanız, bu da bir sosyal medya bağımlılığı belirtisidir.

Akıllı telefonsuz yapamam

Eğer akıllı telefonunuz yanınızda olmadığında huzursuz oluyor, sürekli olarak Instagram’a, Facebook’a veya Twitter’a girip bakmak istiyorsanız, bu da bir bağımlılık belirtisi olarak gösterilmekte…

 

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

One comment

  1. Ensar Öğüt

    Aynı gördüklerim var çok garip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir