Pazar , 26 Haziran 2022

sosyal medya bir nehir gibi…

Artık bütün gündemi Twitter ve Facebook üzerinden takip ediyoruz. Hiç kuşkusuz Zuckerberg bile Facebook’ u kurarken paylaşımların bu kadar artacağını ve insanların bu kadar konuşacak şeyi olduğunu beklemiyordu. Amaç belli idi. Yeni insanları kendi sosyal iletişim ağlarına çekmek ve kendi komünitesini oluşturmak.  Ancak zamanla facebook ve twitter büyük birer reklam mecrasına dönüştü. Kimi reklam yapan firmalar bu rüzgarı hissetti ve önlemini erkenden alıp yola koyuldu. Kimisi ise halen ne yapacağının farkında değil.  Bu şuna benzer biliyor musunuz *

Araba firmalarının bir çok galerileri vardır.  Her yerde görebilirsiniz. Ancak araba ile ilgilenmiyorsanız size gezmesi cazip gelmez. Oysaki çok ta benimsemediğim bir yöntem olsa da sokakta arabanızı sergiler ve insanlara küçük hediyeler verirseniz yeni müşterilere ulaşmanız da daha olasıdır. Yakın bir gelecekte herkesin çok daha fazla söyleyecek sözü olacak. Bu yüzden facebook ve twitter gibi platformları bir günlük gibi kullanacağımız zamanlar da yakındır. Çoğu insan o gün yaşadıklarını bu platformlara karakter sınırlamasına takılmadan aktarabilecek ve paylaşıcak. Hatta bu platformlarda şimdiden başlayan sivil toplum örgütlenmeleri ve insanların gerek kendi muhitlerinde ki insanlarla gerekse aynı zevkleri paylaştıkları insanlarla daha aktif bir iletişime geçecekleri de  muhakkak.

Ve tabiki önümüzdeki 1 ,2 yıl içerisinde yeni mecralar da türetilecek. Yalnız kolay arayüzleri olan ve kullanım rahatlığı sağlayan platformlar tutunacak. Örneğin yeni   çıkan pinterest ‘ in tutulma olasılığı son derece zayıf özellikle ülkemizde. Biz samimiyeti seviyoruz. Bu reklamda da alışverişte de sosyal medya dada böyle. Bu yüzden sanatçılar ve sporcular çoğu zaman takipçilerine birinci ağızdan mesaj vermeyi tercih ediyorlar.  Yakın bir gelecekte ise bu tip platformların özellikle daha fazla para kazandıracağı da aşikar…Neden  takip edilen biri iseniz sayfanıza reklam almayasanız.?

Sosyal medya bir nehir gibi…

Bazen akacağı yeri bulamasa da bir şekilde kendi mecrasını yaratıyor.

Hakkında catcatt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir