Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Sosyal Medya Çakma BDP İmamını Konuşuyor

Söylemlerinde sürekli olarak emekçi ve halkçı ifadeler kullanan BDP, Partili isimlerin birbiri ardına yayınlanan uygunsuz fotoğraflarıyla sarsılıyor.

Önce partinin radikal isimlerinden Batman milletvekili Bengi Yıldız’ ın Bodrum’da uygunsuz görüntüleri medyaya yansıdı. Evli olan Yıldız’ın başka bir kadınla ve Ramazan ayında elinde içki bardağı ile görüntülenmesi partinin stratejisine yönelik tartışma başlattı.

Son olarak, partinin organize ettiği ”Alternatif Cuma Namazı” eylemlerinde sözde ‘Baş İmam’ lık yapan Ubeydullah Özmen’in Bodrum’da başka bir kadınla havuz başında görüntüleri ortaya çıktı. Evli ve iki çocuk babası olan Özmen’in ameliyat olan eşini baba evinde bırakıp başka bir kadınla Bodrum’da gününü gün etmesi, Mazlumiyet edebiyatıyla inançları sömürülen bölge insanı tarafından tepkiyle karşılandı.

Pkk’nın din düşmanı görüntüsünü kamufule etmek maksadıyla ”Anadolu Din Adamları Derneği”ni kuran Özmen, boykot sürecinde kılınan sivil cumalaarında mimarı olarak yansımıştı kameralara. Hatta Özmen aynı işi Türkçülük adına yapan Tek parti dönemi zihniyetine özenerek ezanı kürtçe okutmaya kadar işi vardırmıştı.

Özmen’in medyaya yansıyan gayri ahlaki davranışını görmezlikten gelen Ada-Der yöneticileri, sadece bu görüntülerin din adamlaarını rencide ettiğini savundu.Sivil imam ise şuan kayıp.

Boykot sürecinde bölge halkının siyasi ve dini duygularına yönelik farklı ikna stratejileri ortaya koyanbdp ise gelinen noktada Özmen’i sahiplenmedi.

Aynı söylem, İslam’a karşı şiddetiyle bilinen örgütün daha önce bir çok alimi ve imamı öldürmesini, İslami duyarlılığa sahip Stk ları hedef almasını, som olarak Cizre’ de İmam Hatip yurdunu ateşe vermesini farklı gerekçelerle geçiştirmişti.

Ama yaşanan bu siyasi ve dini istismara, Başta ”DiyanetSen” olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları ve eylemlere tanıklık eden bölge halkı tepki gösteriyor. Umarım bu ”sivil” oyunlara halkımız papuç bırakmaz…

Hakkında Turgay Candan

İletişim Öğrencisi / Kurgu-Montaj İşçisi / Şeyhinin Talebesi

2 comments

  1. Turgay kardeş kendini sıfırla ve tekrar inşa et ok
    :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir