Cuma , 9 Aralık 2022

Sosyal medya da mobil cihaz hacminin önemi nedir?

Geçtiğimiz her sene ile birlikte sosyal medya üzerindeki pazarlama taktik ve stratejileri de değişiklik göstermeye başladı. Tabii bunlara bağlı olarak kullanılan araçlarda değişti. Peki, burada ki en önemli etkenin ne olduğunu biliyor musunuz? Elbette mobil cihazların giderek yaygınlaşmasıdır. Günümüze gelene kadar sosyal medyanın sadece ufak bir kanadında yer almayı başarabilmiş olan cep telefonlarımız artık günümüzde sosyal medyanın en önemli kaynağı nitekim bir çok kullanıcı sosyal ağları ve sosyal medyayı artık bilgisayarlarından daha çok mobil cihazlarından kullanıyor. Bu da sosyal medyanın mobil hacminin ne kadar önemli olduğunun aslında en büyük açıklamalarından birisidir.

Özellikle 2012 ve 2013 yıllarında sosyal medyayı mobil cihazlar üzerinden kullanım oranı ortalama olarak %100’den daha büyük rakamlara kadar ulaşabildi. Bu da mobil cihazların sosyal medya üzerinde ne kadar etkili olduğunun en önemli kanıtlarından birisidir. Peki, bunları bilmenin sosyal medya adına ne faydası olacak biraz da onlardan bahsedelim. Genellikle insanlar cep telefonları ile sosyal medya üzerindeyken görsel paylaşımlara çok daha fazla önem gösteriyorlar. Fakat ses ve görüntünün bir araya geldiği kaynaklar ise biraz daha geri planda kalıyor. Yani mobil kullanımın çok yüksek olduğu alanlarda yalnızca görsel ve yazı dili ile kitleye hitap etmek çok daha etkili bir etkileşim elde etme yolu olarak görünüyor.

Diğer yandan da sosyal medyanın en önemli kanalı olan bloglar ve web sitelerinin mobil optimizasyonudur. Firmalarınızın veya hangi amaca hizmet ettiğinin önemi olmaksızın web sitelerinizin artık mutlaka bir mobil uyumlu versiyonu bulunmak zorunda. Çünkü artık internet kullanımı da mobil ile çok daha üst bir sınıra ulaşmaya başladı. Durum böyle olunca da dolayısıyla bu pasta oldukça büyüdü ve buradan da alınması gereken bir pay var. Ancak eğer siz bu pastayı yok sayıp yalnızca sayfalarınızın web sürümünü hazırlarsanız bu kullanıcılar sizin sayfanızda rahat hareket edemediği için tercihini daha rahat bir kullanım deneyimi sunabilecek olan sayfadan yana kullanacaklardır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir