Cumartesi , 3 Haziran 2023

Sosyal Medya Dolandırıcılık Pazarı Büyüyor

 

Dolandırıcıların yeni mekanı sosyal medya, Bilindiği gibi Türkiye Sosyal Medya kullanımında dünyada en çok üyeye sahip ilk 10 ülkeden biri hal böyle olunca da sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleri de bu oranda artıyor, her geçen gün mağduriyet sayısı artıyor sosyal ağlar içerisinde en çok dolandırıcılık faaliyeti facebook’ta oluyor. Facebook Türkiye’de 37 milyon üyesi olan bir platform, aileler akrabalar, arkadaşlar hemen hemen bütün tanıdıklarımız, güvendiklerimizin facebook hesabı var.

Facebook’ta bir tacizle karşılaştığınızda “bir tanıdığınızdan yardım alın” diye bir seçenek bile var. Bu facebook tanışıklığı bir avantaj olduğu gibi bir dejavantaja da dönüşebiliyor facebook hesabı hacklenme vakaları her geçen gün artıyor, bu hacklenmeler sonucu dolandırıcılık ve suistimaller de  yeni mağdurlar oluşturuluyor kontör istemeleri falan alışmıştık ama artık direkt olarak sizin gsm hattınızdan para topluyor bu para düşük de olabiliyor çok yüksek de.  Bir akrabanız arkadaşınız ya da tanıdığınız size o kimseymiş gibi yazıyor, onun gibi konuşuyor siz inanıyorsunuz bunu nasıl yapıyor peki, tanıdığınız ile sizin mesajlaşma geçmişisinizden hitap şeklinizi öğreniyor ve kolayca inanıyorsunuz, bana acil para gönder şurdayım diyor telefonunuza -ki bu telefonun hatlı telefon olup olmamasına göre kurban seçiyorlar- size gelen mesaja onay ya da evet dediğinizden hattınızdan para çıkıyor, yine son dönemde x firmadan hediye çeki kazandınız şeklinde de sms’ler ve facebook mesajları geliyor, facebook son dönemde Messenger uygulamasına geçti bu uygulamada telinizi vermek mecburi yeni dönemde sıkça bu tür mağdurlarla karşılaşabiliriz.

Yine başka dolandırılık yollarından biri size JP83 yaz 5685e gönder şeklinde hacklenmiş hesaplardan gelen talepler bunlarda gsm hattınızda otomatik parayı çekiyor. Linklere de dikkat etmek lazım, “şu resimde rezalet çıkmışsın”, “bu sen değil misin” gibi video foto süsü verilmiş linklere tıkladığınızda hesabınızı hemen ele geçiriyorlar ve kötü niyetli olarak kullanılıyorlar.

google

Yukarda görselde de görüldüğü gibi en büyük arama motoru google’da facebook hack programları ve saldırı yöntemleri sıklıkla aranıyor.

Özel resimlerin, özel yazışmaların, telefon numaraların açık bir şekilde tutulmaması gerekiyor öte yandan tanıdığınız kişi dahi olsa sesle iletişim kurmadan bu tür taleplere onay vermemek gerekiyor, facebook güvenlik ayarlarını sürekli güncel tutmak gerekiyor ve şifre belirlerken, alfanumerik şifreler ve işaretler ile uzun şifreler belirlemek gerekiyor

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Çok başarılı yazı. Facebook’ta akrabamdan yardım talebi geldi. Meğer hesabı çalınmış. Ucuz bir numaraydı. Düşmedim tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir