Pazar , 3 Aralık 2023

Sosyal medya email marketing’e güç katıyor

Pazarlama uzmanları, son zamanlarda çoklu mecra kanallarını kullanarak markalarının gücüne güç katıyor. E-mail marketing, sosyal medya kanalları ile birlikte kullanıldığında, tüketicinin mesaja erişimi ve farkındalık yaratması açısından etkili oluyor. Bu sebeple, e-mail marketing ve sosyal medya kanallarının birlikte kullanıldığı kampanyalar, pazarlama planlarında sıkça yerini almaya başlıyor. Dijital pazarlama uzmanları, hazırlanan içerikleri Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarındaki şirketlerin kurumsal sayfalarına yerleştiriyor.

eMarketer’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Amerika’da e-mail pazarlama uzmanlarının yüzde 81’i e-mail marketing ile içerik gönderimleri yaparken sosyal medyanın gücü onlara yeni pazarlara daha hızlı erişim sağlama olanağı veriyor. Yüzde 78’i ise bu iki kanalın birlikte kullanılmasının, marka farkındalığını yükselttiğini düşünüyor. Sosyal medya ile e-mail pazarlama kullanımının e-mail programlarının geridönüşümünü yükselttiğini düşünenler ise yüzde 53’ü buluyor. Ankete katılanların yüzde 47’si şirketlerin veritabanlarını genişletmek için sosyal medya kanalının gücü olduğunu düşünüyor. Yüzde 31’i ise sosyal medya kullanımı ile daha kaliteli potansiyel müşterileri yaratılabileceğini savunuyor.

Facebook ve Twitter kullanımı geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında, yüzde 62 oranında artış gösterdi. 2012 yılında Amerika’daki internet kullanıcılarından yüzde 66’sını oluşturan 158 milyon kişinin sosyal medyayı düzenli bir şekilde takip edeceği tahmin ediliyor. Sosyal medya kanalından ulaşılabilecek bu büyük kitle e-mail marketing’i de şekillendiriyor.

Dijital teknolojinin yükselişi ile tüketiciler internet ortamını, mobil cihazları ve sosyal medya kanallarını sıkça kullanmaya başladılar. Bilinçli tüketicilerin sosyal medya aracılığı ile marka görüşlerini belirtmek istemeleri de potansiyel müşterilerin kurulan iletişime dahil olmalarını sağlıyor.

Pazar erişimini ve tüketicinin kampanyalara verdiği reaksiyonu arttırmak için wom yaratmak etkili oluyor. Sosyal medya üzerinden ürün ile ilgili bir sohbet başlatarak, katılım sağlabilmek, içerikleri paylaşarak bir çok kişiye ulaştırmak mümkün. Şirketin web, video ve e-mail içeriklerinin, e-mail, blog, micro-blog, sosyal haberler, bookmarking ve Twitter, Facebook, StumbleUpon, Youtube, Linked-In ve diğer popüler sosyal medya kanallarında paylaşılabilir olması gerekiyor. Çünkü bu kanallardan ulaşılan hedef kitle, ürünün satışı için en etkili olanlardır.

Dijital ortamda içeriğin yanında fotoğrafları, butonları, postcastleri ve makaleleri de paylaşmak mümkün. Markaların sadık müşterileri sosyal medya kanallarından eriştikleri bu bilgileri arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Ürün ile ilgilenen tüketiciler, websitesine yönleniyorlar. Bunun sosyal medya kullanımının e-mail marketing’e kattığı en büyük değerlerinden biri konumunda olduğu söyleniyor.

Sosyal medya kanalı ile entegre olarak yürütülen kampanyalarda e-maillerin üst tarafına link ve ya ikon eklemek gerekiyor. Potansiyel müşteriler, e-mailleri aldıktan sonra merak uyandıran linklere yönleniyorlar. Böylece hedef kitle verilen mesajları farklı kanallardan da almaya devam ediyor. Bir çok kanaldan reklama ulaşan tüketici ürünü satın almak için harekete geçiyor.

Günümüzde artık potansiyel tüketiciler ve tüketiciler markanın iletişiminde etkin rol oynuyor. Pew İnternet Araştırma şirketinin teknoloji uzmanları ile geleceğin sosyal medya network’ü hakkında yaptığı bir araştırmaya göre, 80’li ve 90’lı yıllarda doğan insanlar 2020 yılında sosyal medya yayıncıları olacaklar.

kaynak: b2bmarketingturkiye.com

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir