Pazar , 3 Temmuz 2022

Sosyal Medya Gerçek İletişimi Etkiliyor mu?

Psikolog Sherly Turkle’a göre, mobil araçlara ve sosyal medyaya hayli bağlı olduğumuz bu dönemde giderek gerçek iletişimden kopuyoruz. 

Toplantılarda e-postalarımızı kontrol ediyor, dersin ortasında telefonumuzdan Facebook’a giriyor, internette geziniyoruz, cenazede mesajlaşıyor ve çoğu zaman uykuya dalana dek elimizden akıllı telefonumuzu düşürmüyoruz.

Kısacası iletişim araçlarından kopamadığımız bu dönemde teknoloji gerçekten bizi istediğimiz yere götürüyor mu? İşte bu soruyu MIT’de Teknoloji ve Benlik Girişimi’nin başında bulunan psikolog Sherly Turkle soruyor.

Turkle’a göre, teknoloji destekli iletişim ve sosyal medyaya yoğun ilgi bizi dijital dünyaya daha bağlı hale getirirken gerçek iletişimi de yok ediyor. Turkle biraz daha ileri giderek, bu bağlılığın ilişkilerimizde ciddi sonuçlar doğuracağına, algılama biçimimize ve duygularımıza büyük etki edeceğini düşünüyor.

Sosyal ağlarda iletişim kurarken insanlar tarafından nasıl görülmek istiyorsak kendimizi öyle yansıtabiliyor ve bunu istediğimiz biçimde yeniden yapılandırabiliyoruz.

Turkle bu noktada yüzyüze iletişimin gerçek zamanlı gerçekleştiğini ve bu iletişim şeklinde insanların ne söyleyeceğini kontrol etme şansları olmadığı için sosyal ağ iletişimine daha fazla vakit ayırdıklarına inanıyor. Turkle, sosyal ağ iletişimi ile yalnızca dikkat etmek istediğimiz şeylere dikkat ettiğimizi ve bu sanal iletişimin bizi arkadaşlarımızdan, ailemizden, çalışma arkadaşlarımızdan giderek daha fazla kopardığını düşünüyor.

Bu ise teknolojiden beklentilerin artmasına ancak “birbirimizden” beklentilerimizin azalmasına neden oluyor. Bu nedenle Turkle uzun vadede teknolojinin, Siri benzeri yapılarla insanların arkadaşlıktan ziyade kendilerine eşlik edecek araçlara ihtiyaç duymasına neden olacağına inanıyor.

Turkle bu noktada tabii ki “telefonları ve sosyal medyayı bir kenara bırakın” demiyor, ancak insanların ilişkilerin bu denli yüzeyselleştiği bu dönemde biraz daha kendilerine dönmelerini, teknolojiyle daha anlamlı bir ilişki kurmalarını salık veriyor.

Sizce de gerçekten teknoloji arkadaşlık ilişkilerimizi ve kişisel gelişimizi tehlikeye atıyor mu? Ya da dijital bir neslin yetiştiği bu dönemde bu tür endişeler yersiz mi?

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir