https://juragankomik.com
Cuma , 19 Nisan 2024

Sosyal Medya Güvenliği, Risk Araştırması ve Öneriler

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET ile ABD merkezli araştırma kuruluşu Harris Interactive, Haziran ayı başında 2 bin 27 Amerikalı yetişkinin katıldığı bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre bilgisayar kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik ile ilgili endişeleri ile sosyal medyadaki davranışları tutarsız.

Araştırmaya göre sosyal medya hesabı bulunanların yüzde 69’u güvenliklerinden endişe duymasına rağmen, bunların üçte biri sosyal medya sitesindeki parolasını hiç değiştirmemiş. Yüzde 15’i ise parolasını en az bir yıl önce değiştirmiş.

Üstelik her 10 Amerikalıdan biri, hesaplarının tanımadıkları kişiler tarafından ele geçirildiği ve hesaplarından bulaşıcı linkler ve yorumlar yapıldığı şikâyetinde bulunuyor. Bu gibi durumlar yalnızca hesap sahibini değil aynı zamanda kullanıcının sosyal medya hesabındaki kişileri de etkileyebileceği için ayrıca üzerinde durulması gereken bir sorun.

HANGİ SIKLIKLA GÜNCELLENİYOR?

Anket sonuçlarını paylaşan San Diego merkezli ESET Kuzey Amerika Sanal Tehdit Analiz Merkezi Teknik Eğitim Müdürü Randy Abrams, şu bilgileri verdi: ”Ankete göre hesap sahiplerinin yüzde 67’si gizlilik ihlalleri konusunda endişeleri olduğunu belirtirken, bunların yüzde 55’i hesaplarının gizlilik ayarlarını 6 ayda bir kontrol etme zahmetine bile katlanmıyor. Bu birçok sorun yaratır. Örneğin, Facebook hesabının ayarlarını ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini tahmin etmeniz güç, çünkü yöneticiler kullanıcı gizliliğini etkileyebilecek değişiklik yaptıklarında bunu kullanıcılarına bildirmiyorlar.”

ŞİKAYETLER

nket uyarınca kullanıcıların yüzde 69’u güvenlik, yüzde 67’si ise gizlilik konusunda endişelerini dile getirirken başka endişeler de rapor ediliyor:

• Kullanıcıların yüzde 37’si başkalarının kendi adlarına hesap açmasından şikâyetçi olduğunu belirtiyor.

• Yüzde 95’i arkadaşlık ya da bağlantı isteklerini genellikle kabul ediyor.

• Yüzde 71’i sosyal medya hesaplarına girdikleri bilgilerin, bilgileri dahilinde olmadan kar amacıyla satılabileceğinden endişeli.

• Yüzde 17’si çocuklarının sosyal medya kullanmalarından endişeli görünüyor.

Bu durumda kendinizi ve arkadaşlarınızı korumak için neler yapabilirsiniz?

Randy Abrams’e göre sosyal medyada gizlilik ilkelerinin kullanıcı denetiminde olmadığı fikri, yanlış bilinen bir algı. “Bu gerçek değildir” diyen Abrams, aşağıdaki adımları uygulayarak çevrimiçi güvenliğinizi sağlama alabilieceğinizi duyuruyor:

1) Zor parolalar kullanın

osyal medya parolanızı değiştirmeniz ne kadar önemlidir ve hangi sıklıkla değiştirmeniz gerekir? Bu sorunun yanıtı birkaç faktöre bağlıdır. Birden fazla sosyal medya hesabı, eposta hesabı ve diğer çevrimiçi servisler için aynı parolayı mı kullanıyorsunuz? Bu soruya yanıtınız EVET ise her 5 dakikada bir parolanızı değiştirmeniz uygun olacaktır.

Tüm hesaplarınıza aynı parola ile erişiyorsanız birinin Sony’de olduğu gibi bir hatadan yararlanıp tüm hesaplarınızı ele geçirmesi sadece birkaç dakika alır. Parolanızın internette tutulduğunu ve tamamen sizin kontrolünüzde olmadığını unutmayın. Parolanız herhangi bir dildeki bir kelimeden mi oluşuyor? Ya da 12345 gibi bir numara mı? O zaman her 10 dakika da bir değiştirmeniz mantılı olacaktır. Kısacası zor bir parola kullanmıyorsanız değiştirmeniz gereken sıklığa yetişemezsiniz.

İyi bir parolanız ve belirli düşmanlarınız olmadığınız varsayarsak parolanızı değiştirmeniz gereken zaman aralığını hesaplayabileceğimiz bilimsel bir formül yok. Genel olarak örneğin Facebook gibi bir site için her 3 ya da 6 ayda bir parolanızı yenilemek yeterli olacaktır, zaten ankete katılan kullanıcıların yüzde 70’i son 90 gün içerisinde parolalarını değiştirmiş değiller. Kin tutan bir eşten ayrılmak, akıllı telefonun çalınması gibi olaylar parolanızı değiştirmenizi gerekli kılar.

2) En geç iki haftada bir gizlilik ayarlarına göz atın

Her ne kadar Facebook bazen değişiklik yaptığında medyayı haberdar etse de, birçok değişiklik gizlice gerçekleşiyor. Facebook bunu bilerek yapıyor, amacı yapılan değişiklikleri duyan kullanıcıların çekinip hesaplarını kapatmaya yeltenmesinin önüne geçmek. Gerçek şu ki Facebook hesabınız varsa iki haftada bir ayarlarınızı gözden geçirmeniz Facebook’un gizlice yaptığı değişiklikleri fark edebilmeniz için gerekli.

Facebook gizlilik ayarlarını “ayarla ve unut” olarak görmeyin, yakın zamanda da böyle olması beklenmiyor. Siz ne kadar gizliliğinizi korumaya çalışırsanız Facebook pazarlama bölümü sizin iki katınız kadar çalışarak bilgilerinizi haberiniz olmadan paylaşabilmenin yolunu arıyor.

3) Gerçek arkadaşlarınızı bilin

Arkadaşlık ya da bağlantı teklifi aldığınız kişileri tanıdığınızdan emin olun. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 11’i listesindeki arkadaşların sayısından endişe duyuyor, bilmeniz gereken tamamen sizin seçiminiz olduğu. Size tavsiyelerde bulunabiliriz fakat kiminle arkadaş olacağınızı yalnızca siz bilebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir